Każdy zaczyna od domowych sposobów i od suplementów diety albo preparatów, które można kupić w aptece bez recepty. Jeśli takie działania nie przynoszą rezultatu, to nadszedł czas aby poradzić się lekarza. Większość medycznych metod leczenia trądziku osiąga maksymalną skuteczność po 2-4 miesiącach a wybierać możesz spośród kilku sprawdzonych terapii.
Preparaty miejscowe
Preparaty miejscowe są najbardziej skuteczne w łagodnym lub umiarkowanym trądziku. Preparat należy nakładać na całą powierzchnię zmienionej chorobowo skóry, a nie tylko na pojedynczych pryszczach. Zazwyczaj stosuje się je jeden raz w ciągu doby (wieczorem) lub dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Preparaty miejscowe mogą powodować podrażnienie skóry. W takim przypadku może pomóc rzadsze stosowanie przez parę dni, a potem należy powrócić do większej częstotliwości. Środki o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego, to na przykład: nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna, tetracyklina, klindamycyna), retinoidy (tretynoina, izotretynoina, adapalen), kwas azelainowy i amid kwasu nikotynowego.
Antybiotyki doustne
Jako leczenie uzupełniające i wzmacniające efekty, lekarz może zalecić leczenie antybiotykiem w tabletkach. Najczęściej jest to erytromycyna lub tetracyklina, które stosuje się w połączeniu w odpowiednim preparatem miejscowym. Kuracja antybiotykiem musi trwać conajmniej dwa miesiące i zwykle jest kontynuowana aż do chwili całkowitego ustąpienia zmian skórnych. Tak samo jako preparaty miejscowe, również antybiotyki doustne należy stosować ściśle według wskazówek lekarza.
Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne są skutecznym lekarstwem na trądzik dla kobiet. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na blokowaniu wydzielania hormonów (cyproteron), co skutkuje zmniejszeniem ilość łoju produkowanego przez skórę. Terapia tego rodzaju powinna trwać co najmniej 3-4 miesiące. Tabletki które zapobiegają owulacji, nie powinny być stosowane u dziewcząt, u których proces owulacji nie został w pełni wykształcony.
Izotretynoina
Jest to silny i skuteczny lek przeciwtrądzikowy, który korzystnie działa u większości osób. Jego stosowanie może wiązać się z występowaniem wielu skutków ubocznych, dlatego należy robić to wyłącznie pod kontrolą dermatologa. Zanim nastąpi poprawa, objawy trądziku często stają się bardziej intensywne przez kilka tygodni.
Inne metody leczenia trądziku
W leczeniu trądzikowych zmian zapalnych można stosować terapię światłem i laserem. Jednak tego rodzaju działania są zazwyczaj nieskuteczne w leczeniu ciężkich zmian. Laserowe wygładzanie skóry jest skuteczną metodą zmniejszającą blizny potrądzikowe na twarzy i w tym zakresie jest powszechnie stosowana.