Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Zanim zabierzesz się za leczenie łysienia, najpierw dowiedz się co spowodowało utratę włosów. Tylko prawidłowe rozpoznanie przyczyny wypadania włosów pozwoli na zastosowanie odpowiedniego rozwiązania. Przy braku diagnozy, w najlepszym wypadku stracisz pieniądze na nieodpowiednie terapie, w najgorszym wypadku będziesz ryzykować swoim zdrowiem. Jakie więc są prawdopodobne przyczyny wypadania włosów?

Zanim poznasz przyczyn przedwczesnego wypadania włosów, zrozum że niekiedy wypadanie włosów jest całkowicie normalne. Włosy rosną według ściśle określonego schematu, który powtarza się regularnie. Etapy wzrostu włosów są następujące:

profolan
  • Okres wzrostu, który trwa zwykle od dwóch do siedmiu lat. Średni roczny przyrost włosów wynosi 15 centymetrów.
  • Okres przejściowy, który trwa około dwóch do czterech tygodni. Podczas tej fazy trzon włosa zostaje oderwany i przesuwa się w górę w obrębie pęcherzyka.
  • Okres odpoczynku, który trwa około trzech miesięcy.

Po okresie odpoczynku ponownie następuje okres wzrostu, czyli zaczynają rosnąć nowe włosy. Niestety, naturalny proces wzrostu włosów może zostać zaburzony przez wiele czynników, co może prowadzić do przerzedzania włosów lub przedwczesnego łysienia.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jest łysienie androgenowe. Zwykle wiąże się ze starzeniem i rozwija się w przewidywalnych etapach. Aby wystąpił ten rodzaj łysienia, muszą być obecne dwa czynniki: genetyczna predyspozycja do wypadania włosów i obecność męskich hormonów. Wszyscy mężczyźni i kobiety produkują męskie hormony (testosteron i DHT). Odgrywają one istotną rolę u obu płci, ale występują w innych stężeniach. Wyższy poziom androgenów u mężczyzn to przyczyna częstszego występowania łysienia androgenowego u mężczyzn. Hormony te mają destrukcyjny wpływ na cykl wzrostu włosów. Fazy wzrostu stopniowo stają się krótsze, aż w końcu dochodzi do całkowitej utraty włosów.

W przypadku łysienia plackowatego uważa się, że jego przyczyną jest zaburzenie układu odpornościowego. W wyniku tych nieprawidłowości, na niektórych obszarach skóry mieszki włosowe przestają wytwarzać włosy. W ciężkich przypadkach może dojść do całkowitego wyłysienia lub nawet do utraty owłosienia na całym ciele. Przyczyna tej choroby może ustalić lekarz po przeprowadzeniu badań fizycznych i badań krwi.

Kolejny rodzaj to łysienie telogenowe, które charakteryzuje się ogólnym przerzedzeniem włosów i najczęściej występuje u osób, które niedawno doświadczyły traumy. Najczęstsze przyczyny to poród, operacja chirurgiczna, ciężka choroba, stres psychiczny albo chemioterapia. Zaburzenia wzrostu włosów związane z łysieniem telogenowym jest tymczasowe i odwracalne.

Istnieje wiele innych mniej powszechnych przyczyn wypadania włosów, które należy wyeliminować przed rozpoczęciem leczenia. Utrata włosów może być spowodowana uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas stylizacji włosów albo pod wpływem działania chemikaliów albo słońca. Wreszcie wypadanie włosów może być skutkiem poważnej choroby lub niedoborów żywieniowych.

Dodaj komentarz