Większość z nas traktuje jedzenie jako przyjemność. Jedzenie kojarzymy ze spotkaniami towarzyskimi i miło spędzonym czasem z rodziną i przyjaciółmi. Z drugiej strony wiemy, że nieodpowiednia dieta prowadzi do alarmująco wysokiego poziomu cholesterolu i jest obecnie prawdziwą plagą. Dokonanie świadomych zmian w sposobie odżywiania może obniżyć poziom cholesterolu. Świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i dobre tłuszcze są częścią zdrowej diety. Co jeść, aby obniżyć poziom cholesterolu?
Owies.
Skuteczny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu, to śniadanie składające się z płatków owsianych lub płatków śniadaniowych na bazie owsa, które jest cennym źródłem rozpuszczalnego błonnika. Kolejną dawkę błonnika zapewni dodanie do śniadania banana lub kilku truskawek. Dzienne spożycie rozpuszczalnego błonnika na poziomie 5 do 10 gramów ułatwia obniżenie poziomu cholesterolu LDL.
Rośliny strączkowe.
Szczególnie bogata w błonnik rozpuszczalny jest fasola. Uczucie sytości trwa dłużej po zjedzeniu fasoli, ponieważ jej trawienie wymaga więcej czasu. To jest zaleta również dla osób, które próbują schudnąć. Rośliny strączkowe to bardzo szeroka grupa, która obejmuje nie tylko fasolę, ale również soczewicę, groch, ciecierzycę, bób i inne. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie smacznych posiłków zawierających rośliny strączkowe: zupa, sałatka, przystawka lub pełny posiłek.
Orzechy.
Niezliczone badania potwierdzają, że jedzenie migdałów, orzechów włoskich, orzeszków ziemnych i innych rodzajów orzechów jest dobre dla serca. Jedzenie garści orzechów dziennie może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL o około 5%. Ponadto orzechy dostarczają wielu cennych składników odżywczych, które wszechstronnie chronią organizm, na przykład zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów krwi oraz wspierają regenerację wyściółki tętnic.
Sterole i stanole pochodzenia roślinnego.
Sterole i stanole ekstrahowane z roślin mają duży wpływ na zdolność organizmu do wchłaniania cholesterolu z pożywienia. Stanole mają właściwość redukcji poziomu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) we krwi. Zamiast zatykać tętnice, cholesterol jest usuwany wraz z produktami przemiany materii. Naturalne źródła steroli i stanoli są orzechy laskowe, orzechy włoskie, dynia, groch, soja, nagietek, kukurydza, nasiona sezamu, bób i seler. Znajdują się również w kiełkach pszenicy oraz kiełkach jęczmiennych, a także w przetworach zbożowych żytnich i owsianych.
Tłuste ryby.
Jedzenie tłustych ryb zaleca się dwa lub trzy razy w tygodniu. Tłuste ryby są znakomitym źródłem tłuszczów omega-3, które obniżają cholesterol. Ponadto, kiedy jesz ryby, to nie jesz mięsa, które dostarcza niekorzystne tłuszcze nasycone. Wielonienasycone tłuszcze omega 3 redukują trójglicerydy w układzie krwionośnych oraz stabilizują funkcjonowanie serca. Najwyższe poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 znajdują się w makreli, pstrągu, śledziu, sardynkach, tuńczyku, łososiu i halibucie.
Koenzym Q10.
Koenzym Q10 jest czynnikiem niezbędnym do produkcji energii mitochondrialnej. Mięsień sercowy i wątroba są szczególnie bogate w mitochondria. Mięsień sercowy pompuje stale bez okresów odpoczynku i dlatego wymaga szczególnej troski. OMEGA+++ jest źródłem koenzymu Q10 o przedłużonym działaniu. Pozostawanie koenzymu w organizmie przez 24 godziny zwiększa biodostępność składników odżywczych. Suplementacja tym koenzymem wspomaga działanie komórek serca.