Astma jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym. Najbardziej uciążliwym objawem astmy są niekontrolowane skurcze oskrzeli, które utrudniają oddychanie. U osób chorujących na astmę, wydolność górnych dróg oddechowych jest ograniczona przez gromadzący się w oskrzelach śluz. Medycyna konwencjonalna uznała astmę za chorobę nieuleczalną, jednak poprzez wprowadzenie kilku zmian do swojego stylu życia, możesz uczynić tę chorobę mniej dokuczliwą.
Łatwe do rozpoznania objawy astmy, to między innymi: świszczący oddech, kaszel, napady duszności oraz uczucie ciężaru na klatce piersiowej. Uważa się, że najczęstszą przyczyną napadów astmy są alergie, infekcje wirusowe i bakteryjne, stres, wysiłek fizyczny, palenie tytoniu lub zanieczyszczenie środowiska.
Naturalne sposoby na złagodzenie objawów astmy.
Sposób odżywiania jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na stan zdrowia. Zdrowa dieta powinna składać się z warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów i wartościowych białek. Uważa się, że najbardziej korzystna dla zdrowia jest dieta śródziemnomorska. Również osoby chorujące na astmę powinny stosować dietę tego rodzaju. Jednak na astmę wpływa nie tylko sposób odżywiania. Poniżej prezentujemy inne czynniki.
Otyłość jest czynnikiem pogłębiającym objawy astmy. Dieta zbyt bogata w kalorie źle wpływa na ogólny stan zdrowia i jest niekorzystna także dla astmatyków. Osoby otyłe mają bardziej nasilone objawy astmy i muszą przyjmować większą ilość medykamentów, niż osoby o optymalnej wadze ciała.
Oprócz wysiłku fizycznego, najczęstszą przyczyną zaostrzenia objawów astmy są alergie pokarmowe lub nietolerancje pokarmowe. Po spożyciu szkodliwych pokarmów może pojawić się skurcz oskrzeli i konieczność użycia inhalatora. Medycyna konwencjonalna nie oferuje żadnej metody walki z alergiami pokarmowymi, natomiast terapeuci naturalni uważają, że dobrą drogą powrotu do zdrowia jest skoncentrowanie się na poprawieniu funkcjonowania układu immunologicznego. Ostatnie badania wskazują, że podstawowym źródłem siły układu odpornościowego jest zrównoważona mikroflora bakteryjna zasiedlająca jelito. Tak więc korzystne jest skoncentrowanie się na spożywaniu posiłków zawierających probiotyki oraz zrezygnowanie z żywności przetworzonej, która zakłóca równowagę flory bakteryjnej jelita.
Istnieją lekarze, którzy oprócz wypisywania recept, posiadają wiedzę umożliwiającą bardziej holistyczną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Warto odnaleźć takiego specjalistę, który będzie umiał uwzględnić terapeutyczne właściwości dobrej diety i zdrowego stylu życia. Komplet składników odżywczych można dostarczyć w skondensowanej formie, stosując produkty LifePharm.