Naukowcy i lekarze twierdzą, że nie można mieć zdrowego jelita bez zdrowej tarczycy i vice versa. Zarówno tarczycę, jak i jelito można przywrócić do zdrowia, jednak aby terapia mogła zakończyć się sukcesem, obydwoma obszarami trzeba zająć się jednocześnie. Produkcja hormonów wpływa na funkcjonowanie jelit, a flora bakteryjna jelit ma znaczenie dla funkcjonowania tarczycy. Jaką funkcję w leczeniu tarczycy mają probiotyki?
Tarczyca jest gruczołem znajdującym się w przedniej części szyi i odgrywającym istotną rolę w metabolizmie, rośnięciu i dojrzewaniu ludzkiego ciała. Tarczyca uczestniczy w regulowaniu wielu funkcji organizmu poprzez uwalnianie ściśle określonej ilości hormonów do krwiobiegu. Ilość produkowanych hormonów jest na bieżąco dostosowywana do zapotrzebowania organizmu. Na przykład w okresie gwałtownego rośnięcia, w czasie ciąży lub gdy jest zimno, organizm potrzebuje więcej energii i produkcja hormonów również musi być większa.
Jakie są konsekwencje zbyt dużej lub zbyt małej ilością hormonów?
Pierwszy rodzaj zaburzenia funkcjonowania tarczycy objawia się zbyt wysoką produkcją hormonów. Taki stan nazywa się nadczynnością tarczycy. Nadprodukcja hormonów powoduje objawy, które mogą obejmować między innymi: uderzenia gorąca, pocenie się, drżenie, utratę wagi, biegunkę, utratę włosów, nerwowość, nadpobudliwość, niestabilność emocjonalną i drażliwość lub zmęczenie, bezsenność i niepokój, problemy z potencją i przyspieszone bicie serca.
Zaburzenie funkcjonowania tarczycy może także polegać na zbyt niskiej produkcji hormonów – wtedy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Kiedy w organizmie nie ma wystarczającej ilości hormonów, wszelkie funkcje są spowolnione. Niedoczynność tarczycy może mieć podłoże genetyczne lub może rozwinąć się w trakcie całego życia. Niedoczynność tarczycy u dorosłych często rozwija się wolno i przez jakiś czas może pozostać niezauważona. Objawy tej choroby są bardzo podobne do normalnych oznak starzenia, i dlatego u starszych osób rozpoznanie niedoczynności tarczycy często jest dodatkowo utrudnione.
Objawy niedoczynności tarczycy są następujące: ogólna utrata energii, spowolnienie metabolizmu, nadwaga, zmęczenie, trudności z koncentracją lub spowolnienie umysłowe, zaparcia, nadwrażliwość na zimno, powolne tętno, obrzęk skóry, suchość skóry, chrapliwy głos, łamliwe włosy, utrata pożądania seksualnego, depresja.
Wpływ produkcji hormonów na jelita.
Tarczyca wytwarza trzy hormony. Hormony T3 i T4 regulują poziom metabolizmu, optymalizują spalanie kalorii, tętno, libido, energię i nastrój. Trzeci hormon, kalcytonina, pomaga utrzymać zdrowy poziom wapnia we krwi. Korzystne bakterie jelitowe uczestniczą w przekształceniu pewnej części nieaktywnego hormonu tarczycy T4 z powrotem w aktywną formę T3. Brak homeostazy w jelitach (dysbioza jelitowa) znacznie obniża konwersję hormonów tarczycy do aktywnego T3. Jest to jedna z przyczyn objawów chorej tarczycy, wśród osób z zaburzeniami funkcjonowania jelit. Zapalenie jelit również redukuje poziom T3 poprzez podwyższenie poziomu kortyzolu.
Hormony tarczycy również wpływają na utrzymanie nieprzepuszczalności jelita oraz chronią wyściółkę śluzówki jelita od tworzenia owrzodzenia spowodowanego stresem.
Jeśli odczuwasz zmęczenie lub obniżenie nastroju – nie sięgaj po napoje energetyczne zawierające kofeinę lub inne doraźne sposoby. Wypróbuj suplement diety DIGESTIVE+++ i przekonaj się, że poczujesz poprawę!