Aminokwasy zawarte w Laminine

Laminina zawiera 22 aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancje te są wykorzystywane w procesie samouzdrawiania i regeneracji. Niektóre z aminokwasów mogą być wytworzone przez organizm, natomiast inne trzeba dostarczyć z zewnątrz. Laminina zawiera wszystkie z nich.

aminokwasy

  1. Alanina – pełni kluczową rolę w procesie przenoszenia azotu pomiędzy mięśniami a wątrobą, wpływa korzystnie na przebieg procesów energetycznych, zwłaszcza w okresie trwania wysiłku fizycznego. Występuje naturalnie w pokarmach bogato-białkowych, zwłaszcza w mięsie, jajach, nabiale,  fasoli i orzechach.
  2. Arginina – bierze udział w syntezie ważnych biologicznie związków takich jak np. tlenek azotu, agmatyna i kreatyna. Przyspiesza proces regeneracji, pomocna w leczeniu łysienia typu męskiego.
  3. Kwas asparaginowy – bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, np. glukoneogenezie, syntezie puryn i mocznika. Pełni  funkcje neuroprzekaźnika, przyczynia się do lepszego przyswajania minerałów.
  4. Karnityna – jest odpowiedzialna za transport i spalanie kwasów tłuszczowych, występuje w mięśniach. Bierze udział w przetwarzaniu glukozy, odgrywa ważna rolę u osób chorych na cukrzycę.
  5. Cystyna – pełni w organizmie ważną rolę w syntezie insuliny, białek osocza krwi i jako źródło siarki w procesach metabolicznych.
  6. Kwas glutaminowy – pełni funkcję neurotransmitera o charakterze stymulującym, istotny w procesach zapamiętywania i uczenia się.
  7. Glutation – najważniejszy przeciwutleniacz w organizmie, jego zadaniem jest niszczenie wolnych rodników oraz usuwanie metali ciężkich (arsen, ołów, rtęć). Wspomaga także działanie układu immunologicznego i opóźnia proces starzenia.
  8. Glicyna – bieże udział w detoksykacji organizmu, biosyntezie glukozy i keratyny, działa jako przekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym. Ma także działanie przeciwpsychotyczne, antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
  9. Histydyna – bierze udział w produkcji histaminy, wpływa na funkcjonowanie serca, układu krążenia i immunologicznego. Zapewnia równowagę składników mineralnych we krwi.
  10. Izoleucyna – wspomaga regenerację tkanek, mięśni, skóry i paznokci. Przyspiesza gojenie się ran. Uczestniczy w procesie syntezy białek. Izoleucyna nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  11. Ornityna – bierze udział w  procesach detoksykacji amoniaku, regeneruje uszkodzone komórki wątrobowe. Przyspiesza mózgowe procesy odtruwania.
  12. Fenyloalanina – niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest naturalna substancją przeciwdepresyjną, zmniejsza odczucie bólu. Fenyloalanina nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  13. Prolina – uczestniczy w produkcji i utrzymaniu tkanki łącznej, wchodzi w skład kolagenu, wspomaga funkcjonowanie stawów.
  14. Seryna – podnosi wydolność psychiczną organizmu, pobudza wytwarzanie przeciwciał, wspomaga układ immunologiczny.
  15. Tauryna – aminokwas niebiałkowy zawierający siarkę, odpowiada za równowagę wodno-elektrolitową, pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora, jest silnym antyutleniaczem. Bierze udział w syntezie kwasów żółciowych.
  16. Treonina – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Objawem jej braku mogą być zaburzenia neurologiczne i depresja. Wpływa równierz korzystnie na pracę żołądka i wątroby. Treonina nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  17. Tryptofan – uczestniczy m.in. w wytwarzaniu serotoniny i melatoniny, więc ma bezpośredni związek ze stanem psychicznym i pracą układu nerwowego oraz regulacją cyklu snu. Jego niedobór może skutkować bezsennością, rozdrażnieniem i depresją. Tryptofan nie jest wytwarzany przez organizm i musi być dostarczony z zewnątrz.
  18. Tyrozyna – bierze udział w syntezie neurotransmiterów ośrodowego układu nerwowego: dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Tyrozyna jest także substratem do syntezy hormonów tarczycy regulujących przemianę materii i ułatwiających utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  19. Walina – jest wykorzystywana do biosyntezy kwasu pantotenowego (witamina B5), wytwarzania energii w mięśniach, uczestniczy w regeneracji tkanek. Walina nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  20. Metionina – jedno z głównych źródeł siarki, pośrednio bierze udział w procesie metylacji, działa odtruwająco, przeciwdziała stłuszczeniu komórek wątrobowych, reguluje pracę tarczycy, spowalnia proces degradacji białek w stanach chorobowych. Metionina nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  21. Leucyna – inicjuje procesy anaboliczne, przyspiesza regenerację tkanek. Leucyna nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.
  22. Lizyna – pobudza produkcję przeciwciał, utrudnia  tworzenie osadów arteriosklerotycznych. Lizyna jest zalecana w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Lizyna nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczona z zewnątrz.

Dodaj komentarz