Dlaczego cukier szkodzi zdrowiu?

Wszyscy znamy hasła, głoszące że „cukier powoduje próchnicę zębów”, „cukier powoduje otyłość” i „cukier uzależnia”. To faktycznie jest prawda. Ale jest to tylko wstęp do długiej listy problemów zdrowotnych wywoływanych przez nadmiar cukru w organizmie. Cukier działa szkodliwie na mózg, wątrobę, trzustkę i może spowodować poważne, długotrwałe problemy zdrowotne. Czy to prawda, że cukier powoduje spustoszenie w organizmie?

Liczba osób otyłych osiągnęła rozmiary epidemii. Nadmierne spożycie cukru jest głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się chorób niezakaźnych.

W marcu 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia dla dorosłych i dzieci o ograniczeniu spożycia cukru do ilości poniżej 10% całkowitej liczby dziennego spożycia kalorii. Odpowiada to około 12,5 łyżeczkom cukru dziennie dla dorosłych. Mimo że 12 łyżeczek cukru wydaje się dużą ilością, to jednak w krajach takich jak RPA, Kanada, Brazylia, Wielka Brytania i USA notorycznie przekracza się tak zalecane spożycie cukru.

Niektóre kraje próbują rozwiązać problem nadmiernego spożycia cukru przez wprowadzenie rozmaitych zasad i procedur (np. podatek od napojów gazowanych, kampanie uświadamiające, czy wręcz zakazy). Aby zmniejszyć spożycie cukru przez uczniów w szkołach, Australia wdrożyła program o nazwie „Mądry wybór zdrowej żywności i napojów”. We Francji zakazano umieszczania automatów sprzedających produkty spożywcze w szkołach. W Holandii, w ramach eksperymentu powstał program, zgodnie z którym uczniowie otrzymują bezpłatnie owoce i warzywa do posiłków w stołówce.

Czy każdy rodzaj cukru jest szkodliwy?

Może wydawać się, jakby cały świat wypowiedział wojnę cukrowi. Jednak naprawdę chodzi o obniżenie spożycia cukru rafinowanego. Cukier w każdej formie jest prostym węglowodanem przekształcanym przez organizm w glukozę i dającym energię. Jednak, skutek jaki cukier wywiera na organizm zależy od jego rodzaju.

Cukier naturalny znajduje się w zdrowej żywności takiej jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, oraz nabiał (mleko i ser). Produkty spożywcze zawierające naturalny cukier są bardzo ważne w diecie, ponieważ dostarczają składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania organizmu w zdrowiu i pomagających w zapobieganiu chorobom.

Cukier rafinowany oraz syropy słodzące są dodawane do środków spożywczych i napojów, między innymi do ciast, ciastek, napojów gazowanych i płatków śniadaniowych. Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy jest jedną z najpopularniejszych substancji słodzących. Wszystkie produkty, które zawierają nienaturalne substancje słodzące, należy wyeliminować z diety. Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu także są sztucznie dosładzane w celu poprawienia smaku.

Aby zapewnić pełne wsparcie dla przewodu pokarmowego w czasie regeneracji i skrócić czas dojścia do zdrowia, dobrze jest brać jedną tabletkę naturalnego suplementu diety DIGESTIVE+++ przy każdym posiłku. Preparat ten pomaga dokładnie strawić jedzenie i utworzyć korzystną mikroflorę przewodu pokarmowego, a ponadto wspomaga metabolizm, pomaga w kontroli masy ciała i utrzymaniu zdrowej wątroby.

Dodaj komentarz