Otyłość można określić jako współczesną plagę, ponieważ dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa i wywiera niekorzystny wpływ na cały organizm. Bezpośrednią przyczyną otyłości jest zbyt duża ilość kalorii dostarczanych w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jedną z konsekwencji otyłości jest zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Otyłość jest powiązana z wieloma problemami zdrowotnymi: podwyższonym ryzykiem chorób metabolicznych, powstawaniem zakrzepów w naczyniach krwionośnych, chorobami układu sercowo-naczyniowego i cukrzycą typu 2.
U osób otyłych występują także zaburzenia gospodarki lipidowej, których efektem jest nieprawidłowy poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL i trójglicerydów.
Naturalne środki na wysoki poziom cholesterolu
Podstawowe zalecenie przy tego typu chorobach, to unormowanie masy ciała oraz unikanie alkoholu, cukrów prostych i disacharydów. Pierwszym krokiem do zdrowia jest zmiana stylu życia na prozdrowotny – zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL powinny zminimalizować spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz zwiększyć ilość spożywanego błonnika pokarmowego. Dietetycy zalecają zrezygnowanie z tłustych mięs, wędlin oraz smalcu. W zamian powinieneś regularnie spożywać oliwę z oliwek. Oliwa z oliwek – najlepiej z pierwszego tłoczenia – pomaga zniwelować problemy z metabolizmem lipidów oraz obniża stężenie cholesterolu we krwi.
Drugim składnikiem naturalnej terapii obniżającej cholesterol jest regularna aktywność fizyczna. Intensywność ćwiczeń musi być dostosowana do indywidualnych możliwości i aktualnego stanu zdrowia. Ważne jest, aby nie doprowadzać do przeciążenia organizmu. Ćwiczenia powinny być o umiarkowanej intensywności, np.: jogging, spacery, pływanie, jazda na rowerze, taniec, itp.
Do codziennej rutyny żywieniowej można włączyć suplementy diety zawierające olej rybny (np. OMEGA+++), które pomagają obniżyć poziom trójglicerydów. Badania dowodzą, że regularne spożycie oleju rybnego poprawia zdrowie układu krwionośnego i serca oraz redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Zioła i suplementy diety powinny być stosowane wyłącznie za zgodą lekarza, ponieważ tego typu substancje mogą zakłócać kurację farmakologiczną lub powodować niepożądane działania uboczne u niektórych osób.