Trądzik u dorosłych

Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko młodzieży. Około połowa populacji dorosłych kobiet i ćwierć populacji dorosłych mężczyzn również boryka się z trądzikiem. Trądzik mogą mieć ci dorośli, którzy w młodości mieli zdrową skórę.

Większa liczba dorosłych kobiet cierpiących na trądzik to rezultat zmian hormonalnych towarzyszących okresowi ciąży.

Jakie kroki można podjąć w celu uniknięcia problemów z trądzikiem?

Jeśli masz delikatną lub suchą skórę, to używaj jedynie delikatnych produktów do pielęgnacji skóry, aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry. Kiedy skóra wysycha zbyt mocno, wówczas wytwarza więcej oleju, aby zrekompensować suchość.

Dodanie do codziennej diety oleju z ryb lub oleju lnianego poprawia jakość skóry. Jest to doskonały sposób radzenia sobie z przewlekle suchą skórą. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które możemy czerpać z naturalnych źródeł, są najbezpieczniejszą metodą na zapobieganie trądzikowi u dorosłych.

Dorośli nie powinni stosować środków przeciwko trądzikowi, które są przeznaczone dla młodzieży. Dotyczy to zwłaszcza preparatów, które mocno wysuszają skórę. Tego typu substancje przyczynianiają się do rozwoju zmarszczek i osłabiają skórę.

Znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania trądziku jest stres. Niektórzy dermatolodzy negują taki związek, jednak istnieją badania, które potwierdzają istnienie korelacji między stresem a trądzikiem. Nie ma co prawda pewności co do tego czy stres bezpośrednio wywołuje trądzik, czy tylko pogłębia objawy trądziku. Tak czy inaczej, zmniejszenie stresu w Twoim życiu na pewno doprowadzi do poprawienia wyglądu skóry.

Medytacja, tai chi, joga – to najlepsze metody na pozbycie się stresu.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, zdrowie przewodu pokarmowego przekłada się na zdrowie całego organizmu. Skóra jest uważana za jedną z dróg, za pośrednictwem której organizm wydala odpady. Więc jeśli ciało jest przeciążone lub osłabione, mogą pojawić się problemy ze skórą, która nie nadąża z przetwarzaniem nadmiaru toksyn. Tak więc, zgodnie z filozofią medycyny chińskiej, zmiany dietetyczne są kluczowe w prewencji trądziku.

Ogranicz do minimum lub w całości zrezygnuj z produktów mleczarskich i produktów mącznych (chleb, makaron). Te produkty są trudne do strawienia, a ponadto, wiele osób ma nietolerancję laktozy lub glutenu.

Dodaj komentarz