Problemy z trawieniem laktozy

Trzustka jest bardzo ważnym gruczołem, który bierze udział w trawieniu pokarmów. Zdrowa trzustka wydziela enzymy trawienne, które mają zdolność rozbijania pożywienia na podstawowe składniki, które są łatwe do przyswojenia przez organizm.

Enzymy trawienne i żółć są przenoszone do jelita cienkiego, gdzie rozpoczynają swoją aktywność w trawieniu jedzenia.

Problemy mogą pojawić się, gdy trzustka ma defekt polegający na niezdolności wytwarzania określonych enzymów lub zapotrzebowanie organizmu na enzymy przekracza możliwości trzustki. Dysfunkcja trzustki może być następstwem wielu czynników, w tym między innymi: predyspozycji genetycznych, choroby, urazu, nadmiernego wysiłku fizycznego, starzenia się, ekspozycji na toksyny.

Problemy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania trzustki, mogą być przyczyną skurczów brzucha i niewłaściwego trawienia oraz gazów. Z powodu złego wchłaniania składników odżywczych może także pojawić się tłuszcz w kale i niekontrolowana utrata wagi.

Przyczyny nietolerancji pokarmowych.

Częstą przyczyną nietolerancji pokarmowych jest zapalenie trzustki, które zaburza wytwarzanie enzymów trawiennych. Co najmniej 70% przypadków przewlekłego zapalenia trzustki wynika z alkoholizmu. Jest to choroba, bardzo często obserwowana u alkoholików. Osoby z torbielowatą cystą i cukrzycy, to kolejne grupy, u których ryzyko zaburzeń funkcjonowania trzustki jest podwyższone. Mukowiscydoza atakuje płuca, powodując nadmierne wytwarzanie śluzu, który przedostaje się do żołądka oraz blokuje wydzielanie enzymów trawiennych w trzustce.

Jak zniwelować nietolerancję laktozy i nie tylko…

DIGESTIVE+++ zawiera pełną gamę enzymów trawiennych, także enzym laktazy potrzebny do strawienia cukru mlecznego (laktozy). Enzymy dostarczone w formie suplementu diety spełniają taką samą funkcję jak te, które trzustka wytwarza naturalnie. W ten sposób, osoby chorujące na nietolerancję pokarmową mogą pomóc organizmowi w trawieniu węglowodanów, tłuszczów i białek spożywanych podczas posiłków.

Cukier mleczny znajduje się nie tylko w produktach mlecznych, które każdy umie łatwo rozpoznać. Laktoza jest również popularnych składnikiem przetworzonej żywności, gdzie nie jest to tak oczywiste.

Sposoby na poprawienie trawienia.

  • Przygotuj małe kawałki jedzenia. Jedz powoli i dokładniej żuj.
  • Wszystkie posiłki spożywaj siedząc przy stole. Delektuj się zapachem, smakiem i teksturą potrawy.
  • Podczas jedzenia myśl o posiłku i nie zajmuj się innymi czynnościami.
  • Przygotowuj posiłek samodzielnie. Wtedy łatwiej będzie jeść świadomie i cieszyć się jedzeniem.
  • Nie popijaj w czasie posiłku. To rozcieńcza enzymy i kwasy żołądkowe, utrudniając chemiczny rozkład cząstek żywności.
  • Jedz posiłki o stałych porach dnia.
  • Unikaj kofeiny i alkoholu.

Niewłaściwie strawiona żywność dłużej pozostaje w przewodzie pokarmowym, powodując problemy trawienne, problemy z wchłanianiem i problemy z alergią.

Dodaj komentarz