Jak zachować zdrowie wątroby?

Wątroba jest bardzo ważnym narządem, bez którego życie jest niemożliwe. Wątroba spełnia istotne funkcje, między innymi wydziela żółć niezbędną do rozpuszczania tłuszczów podczas trawienia, reguluje poziom glukozy, metabolizuje lipidy i neutralizuje oraz usuwa toksyny z organizmu. Warto jest dbać o wątrobę, gdyż zdrowie wątroby jest niezbędnym warunkiem do długiego i zdrowego życia. Jak więc dbać o wątrobę?

Zdrowa i silna wątroba jest jedynym organem, który może się regenerować. Komórki wątroby są bardzo aktywne pod względem biochemicznym.

Jakie jest znaczenie probiotyków dla zdrowia wątroby?

Ze względu na połączenie wątroby z jelitami, zbadano zależność mikroflory jelitowej ze zdrowiem wątroby. W tym celu, wybrano grupę 52 osób, u których zdiagnozowano niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Części z tych osób podawano suplementy diety zawierające probiotyki i prebiotyki. Pozostałe osoby otrzymywały placebo. Eksperyment trwał pół roku. Po tym czasie, w obu grupach wykonano badanie poziomu enzymów wątrobowych we krwi, który jest skorelowany ze stanem zdrowia wątroby. Zbadano także markery stanu zapalnego oraz wskaźnik martwicy nowotworowej i stopień zwłóknienia wątroby. Wyniki potwierdziły, że wśród osób, które zażywały placebo, wątroba pozostała w niezmienionym stanie. Natomiast wśród osób, które przez pół roku zażywały suplementy probiotyków i prebiotyków oraz stosowały zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną – wyniki badań wątrobowych potwierdziły znaczną poprawę stanu zdrowia tego narządu.

Praktyczne porady, jak poprawić zdrowie wątroby.

  • Regularnie wykonuj badanie markerów uszkodzeń wątroby.
  • Skonsultuj z lekarzem, czy leki które zażywasz, są bezpieczne dla wątroby.
  • Zrezygnuj z picia alkoholu.
  • Utrzymuj prawidłową wagę ciała i regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne, ponieważ jest to korzystne dla ogólnie dobrego stanu zdrowia.
  • Stosuj zrównoważoną dietę – ogranicz spożycie prostych węglowodanów, cukru i niezdrowych tłuszczów.
  • Nie używaj ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, szczególnie zawierających paracetamol. Długotrwałe użycie takich środków może być przyczyną uszkodzenia wątroby.
  • Stosuj suplement diety DIGESTIVE+++ stymulujący zasiedlenie przewodu pokarmowego przez pożyteczną florę bakteryjną, która jest podstawowym warunkiem zdrowia wątroby. Ten preparat zawiera także pełną gamę enzymów rozkładających tłuszcze, białka i węglowodany, które pomagają w dokładnym trawieniu pokarmu i optymalnym odzyskiwaniu składników odżywczych, minerałów i witamin z pożywienia. Zawiera on także olej lniany, który działa korzystnie w przypadku zapalenia jelit i układu pokarmowego oraz stabilizuje wewnętrzne błony śluzowe zainfekowanych jelit.

Dodaj komentarz