Probiotyki, prebiotyki i enzymy trawienne w jednej kapsułce

Informacje o probiotykach i prebiotykach, to tematy, które często pojawiają się literaturze naukowej w korelacji z utrzymaniem zdrowia układu pokarmowego. Istnieje wiele naturalnych sposobów na uzupełnienie tych substancji w organizmie. Istnieją także suplementy diety, które dostarczają leczniczych probiotyków i prebiotyków. Jednak tylko niektóre z nich zawierają pełen zestaw enzymów trawiennych, które są bardzo ważne dla kompletnego przyswojenia wszystkich składników pokarmowych i dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia.

Za wydzielanie enzymów trawiennych odpowiedzialna jest trzustka, mały gruczołowy narząd, który znajduje się w pobliżu żołądka. Trzustka dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów, a ponadto produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi – między innymi insulinę.

Enzymy trawienne rozbijają pożywienie na najmniejsze cząsteczki, aby mogły zostać wchłonięte przez wyściółkę jelita cienkiego, która jest bardzo cienka – składa się tylko z jednej warstwy komórek. Następnie składniki odżywcze są przenoszone do poszczególnych komórek organizmu, poprzez skomplikowany system naczyń krwionośnych, które otaczają jelita.

Klasyfikacja enzymów trawiennych w zależności od rodzaju żywności

  • Enzymy trawiące białka (proteazy) rozkładają białka na mniejsze cząstki, które następnie przekształcają się w pojedyncze aminokwasy, aby mogły zostać zaabsorbowane przez wyściółkę przewodu pokarmowego. Białka są niezbędne do budowy mięśni, a także do regeneracji komórek.
  • Enzymy, które trawią węglowodany (karbohydrazy) rozkładają duże cząsteczki zwane polisacharydami na cukry proste, które przenikają przez wyściółkę przewodu pokarmowego. Z cukrów jest wytwarzana energia komórkowa, energia mózgu i energia mięśni. Cukry są również materiałami strukturalnymi, które pomagają budować inne cząsteczki.
  • Niektóre rodzaje błonnika pokarmowego zawierają witaminy i minerały, które uwalniają się pod wpływem działania enzymów trawiennych.
  • Tłuszcze tworzą duże cząsteczki, które muszą być rozbite na mniejsze fragmenty, aby można je było wykorzystać do budowy błon komórkowych, komórek nerwowych i mózgu. Tłuszcze są trawione przez enzymy nazywane „lipazami”.
  • Za rozkładanie cukrów mlecznych jest odpowiedzialna laktaza. Organizm osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, nie produkuje tego enzymu. Dlatego układ pokarmowy tych osób nie trawi produktów mlecznych.

Enzymy są niezbędne, aby proces trawienia przebiegał w prawidłowy sposób. To jest jedyna metoda na pełne odżywienie organizmu. Za każdym razem, gdy spożywasz posiłek, trzustka wytwarza mnóstwo enzymów i insuliny, aby organizm mógł strawić pokarm. Starzenie się, stres, wyczerpanie fizyczne oraz niektóre niezdrowe i wymagające sytuacje ciała mogą obciążać wątrobę i trzustkę. W tych okolicznościach trzustka nie zaspokaja potrzeb układu pokarmowego na enzymy trawienne i w efekcie mogą powstawać stany chorobowe. Dlatego warto jest skorzystać z możliwości, jakie daje suplementacja probiotyków, prebiotyków i enzymów trawiennych – wszystko w jednej kapsułce DIGESTIVE+++.

Dodaj komentarz