Białko serwatkowe czy kazeina?

Najpopularniejszy i najczęściej stosowany suplement diety, który jest używany w celu budowania mięśni, to białko. Jest to logiczne, ponieważ białko jest jednym z najważniejszych cegieł budujących mięśnie. Tak więc, jeśli zamierzasz zwiększyć masę mięśni, to potrzebujesz więcej białka. Problem polega na tym, że rynek suplementów diety dla kulturystów jest tak szeroki, że wybranie odpowiedniego produktu nie jest łatwe.

Poza reklamami i całym szumem związanym z proteinowymi batonami i odżywkami białkowymi, jest pewne, że białko jest jednym z najważniejszych aspektów diety kulturysty i każdej osoby, której zależy na pięknej i rozbudowanej muskulaturze. Jak dostarczyć wystarczającą ilość odpowiedniego białka w ramach codziennej diety?

Podstawowa zasada jest taka, że na każdy kilogram beztłuszczowej masy ciała organizm potrzebuje około 1 do 1,5 grama białka. Dostarczenie takiej ilości białka w ramach spożywanej żywności jest praktycznie niemożliwe. Każdy, kto chciałby zjeść tak dużą ilość białka jedząc normalne posiłki, musiałby również zjeść proporcjonalnie dużą ilość tłuszczu i węglowodanów – a to mogłoby mieć bardzo niekorzystne skutki zdrowotne, a na pewno nie doprowadziłoby do zbudowania beztłuszczowej masy mięśniowej.

Białko w proszku jest bardziej skoncentrowane, tańsze i łatwiejsze do użycia. Dzięki niemu możemy zaspokoić potrzebę większego spożycia białka, która zapewni maksymalny wzrost mięśni. Istnieje kilka rodzajów suplementów białka, które odgrywają istotną rolę w treningu kulturystycznym, ale najbardziej popularne to kazeina i białko serwatki.

Białko serwatki.

Białko serwatkowe jest najpowszechniej stosowanym białkiem wśród osób korzystających z siłowni. Przyczyną jest bardzo szybkie trawienie tego rodzaju białka. Kiedy potrzebujesz dużej dawki energii a organizm jest w stanie anabolicznym, wówczas białko serwatki spożyte przed, podczas lub po treningu – przyniesie najlepszy efekt. Serwatka stanowi około 20% całkowitego białka w mleku. Ma wysoki profil aminokwasowy, a różnorodność peptydów czyni go idealnym jako białko treningowe.

Białko kazeiny.

Pod względem szybkości wchłaniania, kazeina jest dokładnym przeciwieństwem serwatki. Kazeina trawi się powoli, więc nie jest dobrym białkiem treningowym, natomiast jest idealnym białkiem zastępującym posiłek. Szybkiego uwolnienie energii jest ważne podczas treningu i dlatego w tej sytuacji serwatka jest tak dobra. Kazeina nie dostarcza szybkiej energii, ponieważ czas jej wchłanianie może zająć nawet kilka godzin. Mimo to, kazeina jest bardzo ważnym białkiem budującym mięśnie, jednak zaleca się jej przyjmowanie jako suplement diety poza godzinami treningu.

W aktualnej ofercie suplementów białka, trudno jest znaleźć czystą serwatkę lub czystą kazeinę. W większości przypadków proszki proteinowe i batony proteinowe są mieszankami różnych rodzajów białka. Efekt działania takich mieszanek może być uzależniony od osobniczych właściwości metabolizmu i funkcjonowania układu pokarmowego. Poszczególne suplementy są przeznaczone do wzięcia przed, podczas, po treningu albo jako zamienniki posiłków.

Nie kupuj proszków proteinowych bez zapoznania się ze składem i sposobem użycia. Poszczególne produkty mają różne funkcje i jeśli są stosowane zgodnie z przeznaczeniem, mogą mieć ogromny wpływ na budowanie mięśni.

Jeśli rzeczywiście dbasz o optymalne wykorzystanie białka, to poświęć trochę czasu i znajdź czyste suplementy kazeiny i serwatki.

Dodaj komentarz