Co jedzą kulturyści?

Harmonijnie rozbudowane mięśnie, to podstawowy cel każdego kulturysty. Decydujące znaczenie dla rozwoju mięśni ma trening siłowy. Jednak poświęcając trochę czasu na ułożenie odpowiedniej diety, można budować mięśnie szybciej i łatwiej.

Mięśnie zużywają energię nawet podczas odpoczynku. Tak więc, mając rozbudowaną masę mięśniową należy spożywać dużo większą ilość kalorii, które są zużywane na podtrzymanie mięśni. Mięśnie są zbudowane z białek. Warunkiem, który należy spełnić aby budować mięśnie, jest trening siłowy i dostarczenie białek w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości.

Pożywienie dobre dla mięśni

Mięso z kurczaka. Białe mięso z piersi kurczaka to doskonałe pożywienie, sprzyjające budowaniu mięśni. Piersi kurczaka mają mało tłuszczu i kalorii, natomiast bardzo wysoką zawartość białka, podstawowego budulca mięśni.

Brokuły. Brokuł jest zielonym warzywem zawierającym związek, który obniża poziom estrogenu w organizmie. To bardzo ważne, ponieważ wysoki poziom estrogenu w organizmie powoduje, że więcej tłuszczu jest magazynowanego w postaci tkanki tłuszczowej. Więcej brokułów oznacza mniej tłuszczu i więcej mięśni.

Mięso z indyka. Białe mięso z indyka charakteryzuje się wysoką zawartością białka i niską zawartością tłuszczu i węglowodanów. To najlepsze połączenie składników pokarmowych, które sprzyja budowaniu mięśni.

Chude czerwone mięso. Czerwone mięso ma większą zawartość tłuszczu, więc nie powinno być jedzone codziennie. Jest to jednak wartościowe źródło białka i dodatkowo zawiera dużą ilość żelaza. Czerwone mięso jest korzystne w diecie kulturysty, jeśli zjadasz je nie więcej niż trzy razy w tygodniu.

Tuńczyk. Tuńczyk to kolejna niskokaloryczna, niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa potrawa. To doskonały składnik diety powodującej utratę wagi i przyrost mięśni. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3, które stymulują metabolizm i wzmacniają serce.

Serwatka. Białko serwatkowe jest doskonale przyswajalne przez organizm. Dostarcza podstawowych aminokwasów, oraz pomaga w naprawie i odbudowie tkanki mięśniowej. Białko serwatkowe jest najczęściej stosowanym suplementem wśród kulturystów.

Kazeina. Kazeina to obok serwatki najpopularniejszy rodzaj odżywki białkowej. Hamuje rozpad masy mięśniowej. Jest nazywana białkiem nocnym, ponieważ trawiona jest powoli, a powolne trawienie pozwala na stałą dostawę białka mięśniom nawet podczas snu.

Węglowodany złożone. Chociaż białko jest niezbędne do budowy mięśni, to jednak nie można zbudować mięśni bez węglowodanów. Najbardziej wartościowe są węglowodany złożone. Dodaj do codziennej diety produkty pełnoziarniste i warzywa.

Chudy ser. Zanim wymyślono białkowe napoje dla kulturystów, najlepszym surowcem do budowy mięśni były sery beztłuszczowe. Jest to dobroczynna potrawa, gdyż zawiera kazeinę złożoną, która jest niezbędna w diecie kulturysty.

Zdrowe tłuszcze. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje także tłuszczów. Tłuszcz jest niezbędny między innymi do produkcji testosteronu, który jest głównym hormonem będącym odpowiedzialnym za budowę mięśni. Wybierając tłuszcze pamiętaj o oliwie z oliwek oraz o orzechach i awokado.

Dodaj komentarz