Suplementy ważne dla kulturystów

Każdy kulturysta potrafi powiedzieć jaką rolę w odżywianiu spełnia białko, węglowodany i tłuszcze. Większość potrafi także skomponować korzystną dietę, odpowiednio dobierając proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu. Jednak, duża grupa kulturystów ignoruje konieczność spożywania witamin. Bez odpowiednich suplementów, prawdziwy sukces w kulturystyce nie jest możliwy.

Witaminy biorą udział w wytwarzaniu energii i w budowaniu mięśni. Jednak to nie wszystko. Według najnowszych badań, witaminy są niezbędne także do podtrzymywania masy mięśniowej. Nie można zrezygnować z witamin, bez uszczerbku dla zdrowia. Bez witamin masa mięśniowa ulegnie zniszczeniu, gęstość kości obniży się a wszystkie układy organizmu będą ulegać stopniowej degeneracji.

Suplementy dla kulturystów

Choć wszystkie witaminy są ważne, niektóre z nich są kluczowe dla kulturystów. Naukowcy wybrali najważniejsze witaminy w kulturystyce, odpowiadając na następujące pytania:

  • Czy ta witamina bierze udział w budowaniu mięśni, komórek mięśniowych lub w syntezie białek?
  • Czy kulturystyka zwiększa zapotrzebowanie na tę witaminę?
  • Czy u kulturystów występują niedobory tej witaminy?
  • Czy ta witamina znacząco poprawia wyniki sportowe?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie szybko wyczerpują się bo nie są długo przechowywane w organizmie. Muszą być one uzupełniane poprzez dietę lub suplementację. Kulturyści, ze względu na większą masę mięśni i większy wysiłek organizmu, mają dużo większe zapotrzebowanie na witaminy. Suplementacja witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczu może doprowadzić do przedawkowania. W przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie, nie ma takiego zagrożenia.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie ważne dla kulturystów

Witamina C jest odpowiedzialna za regenerację i wzrost mięśni, absorpcję żelaza oraz tworzenie się kolagenu czyli tkanki łączącej mięśnie z kośćmi. Suplementacja witaminą C jest szczególnie ważna dla kulturystów, ponieważ komórki mięśni składają się głównie z wody. Im bardziej są rozbudowane mięśnie, tym więcej utleniają witaminy C.

Witamina B6 bierze udział w metabolizmie białka i przyswajaniu węglowodanów. Ta witamina jest szczególnie ważna dla kulturystów. Im więcej białka spożywasz, tym więcej potrzebujesz witaminy B6.

Witamina B1 jest również odpowiedzialna za metabolizm białka. Ponadto zwiększa wydolność.

Witamina B2 poprawia metabolizm glukozy, uczestniczy w produkcji energii i utlenia kwasy tłuszczowe.

Witamina B3 ma duże znaczenie w sporcie wyczynowym. Jest szybko wyczerpywana podczas intensywnych treningów. Musi być uzupełniana aby zapewnić prawidłowe wytwarzanie energii.

Inne niezbędne suplementy

W kulturystyce konieczna jest również suplementacja najważniejszych witamin spośród rozpuszczalnych w tłuszczach.

Witamina A pomaga wytwarzać glikogen i uczestniczy w syntezie białka. Od tej witaminy zależy produkcja energii i przyrost mięśni. Wchłanianie witaminy A jest utrudnione podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Witamina A szybciej wyczerpuje się w diecie o niskiej zawartości tłuszczu.

Witamina E pozytywnie wpływa na błony komórkowe, co pośrednio wpływa na wzrost mięśni.

Witamina D ułatwia przyswajanie wapnia. Jony wapnia biorą bezpośredni udział w skurczach mięśni. Wapń odgrywa także kluczową rolę we wzmocnieniu kości. Silny szkielet jest szczególnie ważny dla kulturystów, których kości przenoszą dużo większe obciążenia.

Prawidłowa suplementacja oraz dobrze zbilansowana dieta, mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w kulturystyce.

Witaminy są niezbędne dla utrzymania zdrowia w czasie intensywnych treningów, wzmacniają mięśnie i przyspieszają ich przyrost. Tylko dzięki nim osiągniesz elegancką i dobrze umięśnioną sylwetkę.

Dodaj komentarz