Wzmocnienie kości i zapobieganie osteoporozie

Leczenie osteoporozy jest popularnym tematem, ponieważ ta choroba dotyczy dużej części dorosłych osób. Osteoporozie można zapobiegać i leczyć ją naturalnymi sposobami. Układ kostny podlega stałej regeneracji, więc jedynym warunkiem utrzymania silnych kości przez wiele lat jest dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które zostaną wykorzystane zgodnie z oczekiwaniem. Jak wzmocnić kości i zapobiec osteoporozie?

Przez wiele lat uważało się, że przyczyną osteoporozy jest zbyt mała ilość wapnia i witaminy D w spożywanym pożywieniu. W celu utrzymania gęstości kości, lekarze zalecali osobom starczym stosowanie suplementów diety, które zawierają wapń i witaminę D. Jednak w ostatnich badaniach okazało się, że źródłem problemu może być nieprawidłowe wchłanianie wapnia, a nie brak wapnia w diecie. Wiele badań potwierdziło, że stosowanie suplementów wapnia tylko nieznacznie poprawia gęstość kości w pierwszym okresie stosowania, a w żadnym stopniu nie zmniejsza ryzyka złamań kości spowodowanych osteoporozą. Ponadto suplementy wapnia, w połączeniu z zaburzeniami wchłaniania tego minerału, mogą spowodować niekorzystne skutki uboczne: zaparcia, kamienie nerkowe, choroby sercowo-naczyniowe.

Pierwszy krok w zapobieganiu osteoporozie, to zrezygnowanie z picia alkoholu i z palenia papierosów. Kolejne elementy, to regularna aktywność fizyczna, regularny tryb życia i zrównoważona dieta. W przypadku zaawansowanej osteoporozy można stosować suplementy diety (np. LAMININE, DIGESTIVE, OMEGA+++), które dostarczą potrzebnych składników do przyspieszenia regeneracji i odbudowy organizmu oraz ułatwią wchłanianie i optymalne wykorzystanie wszystkich mikroelementów i składników odżywczych.

Dodatkowa zaleta wynikająca z leczenia osteoporozy za pomocą naturalnych środków jest taka, że ten sposób oddziałuje terapeutycznie na cały organizm, a nie wyłącznie na objawy osteoporozy. Stosowanie naturalnych środków wzmacniających kości i zapobiegających osteoporozie, pomaga zapobiegać innym poważnym chorobom, takim jak między innymi choroby serca i nowotwory.

Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie są bardzo korzystne w procesie zapobiegania osteoporozie i w regeneracji układu kostnego. Regularna aktywność fizyczna stymuluje tworzenie kości i zapobiega systematycznej utracie masy kostnej, która występuje u starszych osób. Najbardziej skuteczne formy ćwiczeń fizycznych, to: spacerowanie, jogging, skakanie przez skakankę, pływanie, taniec. Jeśli twoja osteoporoza jest zaawansowana, wówczas wszelkie ćwiczenia fizyczne wykonuj pod kontrolą lekarza.

Prawidłowo skomponowana dieta może w 100% zaspokoić potrzeby organizmu na wszelkie składniki odżywcze, między innymi na składniki potrzebne do uzyskania silnych kości: wapń, magnez, potas, witaminę K, witaminę C, białko i probiotyki. Naturalne pożywienie zawiera także środki przeciwzapalne i przeciwutleniające, które przeciwdziałają stanom zapalnym i stresowi oksydacyjnemu. Warto jest rozpocząć naukę na temat zdrowej diety, gdyż natura wyposażyła organizm we wszystkie mechanizmy umożliwiające zachowanie zdrowia przez długie lata życia. Stosując zdrową dietę można wyeliminować wiele dolegliwości, które według powszechnego mniemania są związane ze starzeniem, a w rzeczywistości są efektem deficytów żywieniowych i niezdrowego stylu życia prowadzonego przez wiele lat.

Ostatni element zdrowego stylu życia, który umożliwia zapobieganie wielu chorobom, w tym także zapobieganie osteoporozie, to regularny sen w nocy. Aby zaspokoić potrzeby organizmu, większość dorosłych potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin snu w ciągu nocy.

Dodaj komentarz