Zapobieganie urazom kolan

Staw kolanowy to największy staw w układzie kostnym człowieka. Jest to też staw poddawany największym obciążeniom. Wszelkie urazy kolana nie powinny być ignorowane. Zignorowanie bólu kolana może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto więc zawczasu zastosować właściwe środki zaradcze, aby nie narażać kolan na kontuzje.

Nawet jeśli nie odczuwasz bólu kolan, warto unikać nadmiernego obciążania tego stawu. Jest bardzo ważne, aby zrozumieć swoje ciało i traktować je odpowiednio. Ćwiczenia na siłowni są korzystne dla utrzymania zdrowia. Jednak należy pamiętać, aby unikać przeciążania stawów i mięśni. Większość zawodowych sportowców trenuje na granicy wytrzymałości organizmu. W efekcie doprowadzają oni do kontuzji. Nie na tym polega dbanie o siebie. Co myślisz o tym, że sportowiec po zakończeniu kariery staje się kaleką?

Jeśli podczas treningu odczuwasz ból, to natychmiast przerwij go i odpocznij. Pamiętaj, aby przed każdym treningiem rozgrzać mięśnie i rozciągnąć ścięgna. Obciążanie mięśni i stawów zwiększaj stopniowo. Dokładaj większe ciężary dopiero wtedy, gdy ćwiczenie wykonujesz bez wysiłku.

Dla zdrowia stawu kolanowego ważna jest siła otaczających go mięśni. Wzmacniaj je poprzez regularne ćwiczenia. Unikaj jednak dużego wysiłku fizycznego i sportów obciążających stawy. Codzienne chodzenie w butach na wysokim obcasie jest dużym wyzwaniem dla stawu kolanowego. Jeśli lubisz biegać, to kup dobre buty przeznaczone do biegania. Dobre buty mocno trzymają stopę, zmniejszają obciążenie stawów i chronią stawy przed skręceniem.

Pływanie jest rodzajem aktywności fizycznej, który jest najkorzystniejszy dla stawów kolanowych. Podczas pływania pracują wszystkie grupy mięśni, a stawy są obciążane w minimalnym stopniu.

Utrzymuj wagę ciała na odpowiednim poziomie. Nadwaga sprzyja kontuzjom stawów. Tak samo niekorzystne jest dźwiganie ciężarów.

Doskonałym środkiem zapobiegawczym jest maść borowinowa. Jej podstawowym składnikiem jest wodny wyciąg z borowiny. Jest to substacja bogata w kwasy humusow, jony wapnia, magnezu, sodu, bromu i jodu, ciała estrogenne, garbniki i inne cenne mikroelementy. Okłady z borowiny leczą reumatoidalne i zwyrodnieniowe choroby stawów, urazy mięśni, stawów i kości po stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach. Dzięki borowinie obrzęki zmniejszają się lub całkowicie ustępują, znika poranna sztywność stawów, wzrasta ogólna sprawność fizyczna.

Dbaj o kolana aby poruszać się bez bólu!

Dodaj komentarz