Cellulit najczęściej pojawia się w okolicy ud, brzucha i pośladków. Objawy cellulitu to liczne wgłębienia, uwypukleniach i grudki, które powstają jako efekt przerostu komórek tłuszczowych i gromadzących się między nimi płynów. Zmiany tkanki podskórnej mogą być powodem dolegliwości bólowych, zmian zabarwienia skór i powstaniem rozstępów skórnych. Jaki rodzaj cellulitu odkryłaś u siebie? Wodny czy tłuszczowy?
Cellulit wodny
Ten rodzaj cellulitu zwykle występuje u osób szczupłych i wysportowanych. Może pojawić się zarówno u kobiet starszych, jak i u młodszych. Pierwsze objawy cellulitu wodnego zwykle obserwuje się w okresie dojrzewania płciowego a jego przyczyny to nieodpowiedni przepływem krwi i limfy oraz zaburzenia hormonalne. Objawy cellulitu wodnego to nierówna powierzchnia skóry oraz niewielka opuchlizna. Zmiany te są widoczne dopiero po ściśnięciu skóry w fałd. Zmiany tkanki podskórnej skutkują niedostatecznym odżywieniem skóry, która robi się sucha i szorstka.
Cellulit tłuszczowy
Ten rodzaj cellulitu najczęściej pojawia się u kobiet z nadwagą lub u takich, które w krótkim czasie straciły na wadze. Dotyczy także osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Przypuszcza się, że cellulit tłuszczowy może być uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi. Ten rodzaj cellulitu jest powszechną dolegliwością u osób z wiotkością skóry i słabymi mięśniami. Może być również efektem przyjmowania leków odwadniających. Objawy cellulitu tłuszczowego to nierówności na skórze, które łatwo wyczuć palcami: zagłębienia, guzki i grudki. Przyczyną zmian skóry są zaburzenia w funkcjonowaniu komórek tłuszczowych i osiągnięcie przez nie nadmiernej objętości w wyniku niekontrolowanego magazynowania tłuszczu i węglowodanów.
Cellulit rozwija się przez wiele lat, a tym czasie dochodzi do wielu przemian w tkance podskórnej i w skórze właściwej.
Istnieje wiele kosmetyków do walki z cellulitem, które można kupić w aptece albo online. Preparaty występują jako toniki, żele, kremy, balsamy i maski. W recepturach występuje wiele składników aktywnych. Jak wybrać dobry kosmetyk przeciw cellulitowi?
Skutecznie działanie przeciwko cellulitowi musi być wielokierunkowe. Kosmetyki mające zapobiegać cellulitowi oraz łagodzić istniejące już zmiany na skórze, powinny mieć następujące właściwości: uszczelnianie naczyń włosowatych, działanie przeciwobrzękowe, poprawianie mikrokrążenia krwi i limfy, regulowanie metabolizmu adipocytów i procesów lipolizy i lipogenezy. Powszechnie stosowane przez producentów substancje antycellulitowe, to: kofeina, L-karnityna, retinoidy, ekstrakty roślinne zawierające saponiny i flawonoidy. Naturalne składniki roślinnego pochodzenia bardzo korzystnie działają na zmiany skóry spowodowane przez cellulit i skutecznie zapobiegają pojawieniu się cellulitu.