Naturalne źródła kolagenu

Co to jest kolagen? Jaką funkcję pełni kolagen w organizmie? Jakie produkty zawierające kolagen możemy kupić w sklepie spożywczym?

Wszystko o kolagenie

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem. Jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka. Nasze ciało produkuje kolagen. Istnieją cztery podstawowe typy kolagenu. Kolagen typu I jest obecny w naszej skórze, więzadłach i kościach. Obecność kolagenu zapewnia jędrność, elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie. Cząsteczki kolagenu łączą się z elastyną tworząc wiązki kolagenu, które nadają kształt i elastyczność skórze. W efekcie braku kolagenu, skóra osłabia się i mogą pojawić się zmarszczki.

Czynniki powodujące utratę kolagenu

Podstawową przyczyną spadku zawartości kolagenu jest naturalny proces starzenia się. Począwszy od 25 roku życia, organizm traci 1,5% swojego kolagenu rocznie. Zanim osiągniemy 45 lat, jedna trzecia kolagenu zostanie utracona. Istnieją dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do obniżenia poziomu kolagenu. Palenie papierosów, niezrównoważona dieta uboga w mikroelementy, niezdrowa i przetworzona żywność zawierająca konserwanty i brak regularnego wysiłku to tylko niektóre z czynników przyspieszających utratę kolagenu.

Ludzie, którzy chcą wyglądać młodsi, ciągle poszukują sposobów regeneracji kolagenu. Opracowano wiele technik, które pomagają uzupełnić kolagen. Możemy pomóc organizmowi w naturalny sposób wyprodukować kolagen. Niektóre produkty do pielęgnacji skóry, takie jak kremy przeciwzmarszczkowe, naprawdę zawierają kolagen i elastynę.

Badaniach nad żywnością dowodzą, że różne naturalne produkty mogą dostarczyć nam niezbędnych elementów wzmacniających produkcję kolagenu w naszym organizmie. Wśród wiodących substancji i ich źródeł są następujące:

Kwas hialuronowy. Najbogatszym źródłem kwasu hialuronowego są wodorosty, które od stuleci są używane w Japonii. Kwas hialuronowy bierze udział w łączeniu się kolagenu z elastyną i tworzeniu wiązek kolagenu. Jest również odpowiedzialny za naprawę i wymianę uszkodzonych i martwych komórek kolagenu.

Koenzym Q10. Jego bogatym źródłem jest surowe mięso, a zwłaszcza serce, nerki, wątroba i śledziona. Znajduje się również w orzechach i kiełkach pszenicy. Koenzym Q10 pomaga zwiększyć producję kolagenu wewnątrz naszego ciała.

Miód Manuka. Jest to wyjątkowy miód, który powstaje jedynie w Nowej Zelandii. Miód Manuka zawiera substancję o nazwie metyloglioksal, która ma zdolność do wzmacniania połączeń kolagenowych. Miód Manuka stymuluje produkcję kolagenu i działa odmładzająco na skórę.

Genisteina. Można ją znaleźć w produktach sojowych. Jest to izoflawon, który przede wszystkim jest silnym antyutleniaczem. Genisteina spowalnia zanikanie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Ma silne działanie przeciwzmarszczkowe.

Dodaj komentarz