Naturalne źródło witaminy K

Jeszcze kilka lat temu panował pogląd, że witamina K uczestniczy głównie w procesie krzepnięcia krwi. Obecnie znamy wiele innych funkcji, jakie ta witamina spełnia w organizmie. Witamina K odpowiada między innymi za zdrowe kości, zapobiega mineralizacji wapnia i fosforu w naczyniach krwionośnych i rozwojowi chorób układu krążenia. Jakie są naturalne źródła witaminy K?

Wapń oraz fosfor są ważnymi minerałami dla zdrowia kości. Jednak ich stężenie musi być odpowiednie, aby mogły się rozpuścić i być wykorzystane na potrzeby organizmu.

Zbyt duży poziom wapnia i fosforu w organizmie może być przyczyną wielu problemów. Jeśli w organizmie brakuje czynników sprzyjających rozpuszczaniu się tych substancji, wówczas mogą one krystalizować się w naczyniach krwionośnych i tkankach. Ten proces jest nazywany zwapnieniem. Obecność witaminy K jest bardzo ważna w kontekście wykorzystania i rozprowadzenia minerałów w organizmie.

Przy braku witaminy K, skrystalizowane minerały stają się twarde i mogą uszkadzać naczynia krwionośne. Kryształy mogą tworzyć się zarówno wewnątrz naczynia krwionośnego, jak i w ścianach tętnic. W ten sposób powstają rany, które osłabiają naczynia krwionośne i mogą być przyczyną poważniejszych konsekwencji, zwłaszcza przy podwyższonym ciśnieniu krwi albo cukrzycy.

Organizm jest wyposażony w mechanizm, który rozwiązuje kwestię krystalizacji minerałów, poprzez tworzenie (z białka) specjalnych substancji, które pomagają usunąć nadmiar minerałów. Te białka, które są silnymi inhibitorami procesu krystalizacji, potrzebują witaminy K1 i K2, aby wykonać swoje zadanie. Czynniki białkowe wymagające witaminy K1 i K2, które hamują krystalizację wapnia, zostały zidentyfikowane w kościach, chrząstkach, ścianach tętnic, naczyniowych mięśniach gładkich, nerkach i wątrobie.

Fakty o witaminie K1 i K2

  • Witamina K jest niezbędnym czynnikiem potrzebnym do koagulacji krwi, metabolizmu kości, zapobiegania mineralizacji naczyń krwionośnych i regulacji wielu funkcji komórkowych.
  • Niedobór witaminy K może spowodować problemy z krzepliwością krwi.
  • Zalecana dzienna dawka witaminy K wynosi 90 mikrogramów dziennie dla kobiet i 120 mikrogramów dla mężczyzn.
  • Witamina K bierze udział w regulowaniu poziomu wapnia w kościach i ma istotne znaczenie w zapobieganiu osteoporozie.
  • Efekty suplementacji witaminy K są naukowo badane pod kątem wspierania układu sercowo-naczyniowego.

Najlepsze źródło naturalnej witaminy K2

Suplement diety OMEGA+++ zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, które regulują poziom cholesterolu we krwi. Zawiera także witaminę K2 jako czynnik wspomagający zdrowie serca. Wspomaga naczynia krwionośne i tętnice poprzez usuwanie nadmiaru wapnia i fosforu z mięśni gładkich i dzięki temu obniża ryzyko powstania tętniaków w sercu, mózgu, nerkach i narządach jamy brzusznej.

Witaminę K1 jest dość łatwo dostarczyć poprzez spożywanie zielonych warzyw, jednak witamina K2 jest trudniejsza do znalezienia w codziennym pożywieniu, gdyż występuje głównie w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych, na przykład w sfermentowanym ekstrakcie z soi (natto) lub wątrobie zwierzęcej. W suplemencie firmy Lifephram, został wykorzystany sfermentowany ekstrakt z soi, jako najlepsze źródło witaminy K2.

Dodaj komentarz