Kolagenowe suplementy diety – czy działają?

Wszyscy wiemy, jak duże znaczenie ma kolagen dla naszego ciała. Wiedzą to również producenci kolagenowych suplementów diety, których coraz więcej pojawia się w sprzedaży. Jeśli masz zamiar kupić tabletki kolagenowe, krem z kolagenem, lub jakiekolwiek inne suplementy, które zawierają kolagen, to na pewno zadajesz sobie pytanie: czy to będzie działać?

Rozmaite są przyczyny, z powodu których poszukujemy dodatkowych źródeł kolagenu. Jedni z nas oczekują korzyści dla skóry, inni spodziewają się wyleczenia bolących stawów, a pozostali poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Niezależnie od oczekiwanych efektów, zanim poznamy odpowiedź na pytanie, czy kolagenowe suplementy faktycznie działają, dobrze będzie poznać podstawowe fakty związane z kolagenem.

Kolagen to białko obecne w całym ciele człowieka. Kolagen spełnia bardzo ważną rolę w stawach i w skórze. Wraz z wiekiem poziom kolagenu zmniejsza się, powodując pojawianie się zmarszczek, problemy stawowe i rozmaite oznaki starzenia. Czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli odwrócić proces starzenia? Możemy przecież kupić tabletki z kolagenem lub posmarować skórę kremem kolagenowym.

Niestety, kolagen ma bardzo złożoną strukturę cząsteczkową. Z tego powodu, kolagen który połykamy, nie może połączyć się z kolagenem naturalnie wytwarzanym przez organizm. Prawdą jest również, że kremy kolagenowe nie działają. Cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, aby mogła być wchłanięta przez skórę. Nawet jeśli kolagen mógłby być wchłaniany przez skórę, to nadal nie jest możliwe zasymilowanie kolagenu z kremu do własnego kolagenu. Z naukowego punktu widzenia, suplementy kolagenowe po prostu nie mogą pomóc w tworzeniu kolagenu w skórze.

Jedynym skutecznym sposobem na podwyższenie poziomu kolagenu jest wspomaganie własnej produkcji kolagenu.

Zamiast kupować suplementy diety albo kremy zawierające kolagen, poszukaj produków które stymulują produkcję kolagenu przez organizm. Tylko taka metoda zaskutkuje wygładzeniem skóry i zmniejszeniem zmarszczek. Jedną z najważniejszych substancji wspomagających produkcję kolagenu w skórze jest keratyna. Jeśli chcesz podnieść poziom kolagenu, nie słuchaj reklam o kremach zawierających kolagen. Jednak pamiętaj o tym, aby keratyna była składnikiem kremów, z których korzystasz.

Dodaj komentarz