Witamina E jest dla nas absolutnie niezbędną substancją, jednak prawdopodobnie jej zalety są wyolbrzymiane. Do czego jest potrzebna witamina E w organizmie człowieka? Czy witamina E jest dobra na wszystko?
Po pierwsze jest to przeciwutleniacz, który ochrania organizm. Unieszkodliwia wolne rodniki i pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów w tętnicach wieńcowych. Badania wskazują na zdolność witaminy E do zmniejszania ryzyka chorób przewlekłych, takich jak zawał serca i niektóre nowotwory. Uważa się również, że witamina E spowalnia proces starzenia i usprawnia przewodzenie włókien nerwowych. Jest potrzebna do prawidłowego przyswajania witaminy C i witaminy A.
Istnieją badania, które potwierdzają jakoby witamina E zapobiegała lub hamowała wystąpienie zaćmy w oczach.
Choroby przy których zalecana jest witamina E
- choroba Parkinsona
- niepłodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet
- choroba Alzheimera
- zapalenie wątroby
- zapalenie tkanki oka
- fibromialgia
- wypadanie włosów
- PMS (zespół przedmiesiączkowy)
- bolesne miesiączki
- leczenie ran
- cukrzyca
- miażdżyca
- klimakterium
- zapalenie kości i stawów
- zespół niespokojnych nóg
Podobnie jak w przypadku innych witamin, trwa debata na temat zalecanej dziennej dawki witaminy E. Oficjalnie zalecane spożycie witaminy E wynosi 8-10 miligramów dziennie. Ale większość dietetyków wierzy, że aby uzyskać długoterminowe korzyści, potrzeba jej od 10 do 20 razy więcej. Maksymalna zalecana dawka to 1000 miligramów w ciągu doby.
Witamina E występuje w wielu, łatwo dostępnych produktach spożywczych. Główne źródła witaminy E, to: olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej z pestek winogron, orzechy laskowe, migdały, ziarna zbóż, tłuste ryby, masło, oliwa z oliwek, olej arachidowy. Dobrą wiadomością jest to, że prawie każdy człowiek dostarcza wystarczającą ilość witaminy E wraz z codzienną dietą. Ryzyko niedoboru witaminy E jest minimalne.
Największymi źródłami witaminy E są tłuszcze i oleje, dlatego osoby stosujące dietę niskotłuszczową potrzebują suplementów, aby uzupełnić wymaganą dzienną dawkę tokoferolu. Uważaj, jakie suplementy wybierzesz, ponieważ syntetyczna wersja witaminy E jest dużo mniej skuteczna niż w naturalnej postaci. Szukaj suplementów diety zawierających naturalną witaminę E, najlepiej w postaci płynnej.