Niebezpieczeństwo diety niskokalorycznej

Dieta niskokaloryczna to taka, która ogranicza ilość spożywanych kalorii do maksymalnie 1500 dziennie. Badania wykazały, że diety niskokaloryczne mogą powodować utratę masy ciała u otyłych pacjentów o około 2 kg na tydzień. Taka utrata masy ciała może szybko poprawić stan zdrowia związany z otyłością, w tym cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

Diety niskokaloryczne niosą jednak ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i, podobnie jak większość diet, mają wskaźnik sukcesu wynoszący zaledwie 5%. Podczas stosowania diety niskokalorycznej ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości energii i zaczyna oszczędzać tłuszcz, spalając mniej kalorii. Ponadto, gdy zredukujesz ilość spożywanych kalorii, twój mózg otrzymuje sygnały do ​​jedzenia więcej, twój apetyt jest stymulowany i masz uczucie głodu.

piperinox

Diety niskokaloryczne powodują utratę wagi w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy od rozpoczęcia diety. Jednak większość utraconej wagi nie jest zgubionym tłuszczem. Dzieje się tak dlatego, że diety niskokaloryczne nie dostarczają wystarczającej ilości energii, aby zaspokoić podstawowe funkcje organizmu, takie jak oddychanie, krążenie i trawienie itp. Aby dostarczyć paliwa do utrzymania się przy życiu, ciało rozkłada tkankę mięśniową, którą łatwiej jest przekształcić w energię niż tłuszcz.

W rezultacie dieta niskokaloryczna zmniejsza ilość beztłuszczowej tkanki mięśniowej w ciele, co wywołuje efekt domina, polegający na spowolnieniu przemiany materii. Tkanka mięśniowa jest metabolicznie aktywna, co oznacza, że ​​im więcej chudej tkanki mięśniowej ma osoba, tym więcej kalorii jest spalanych. Zmniejszenie beztłuszczowej tkanki mięśniowej również zmniejsza zdolność organizmu do spalania tłuszczu.

Kiedy w końcu stracisz wagę i zaczniesz normalnie jeść, twoje ciało nie będzie już mogło spalać kalorii w tempie, takim jak przed dietą, ponieważ masz teraz mniejszą masę mięśniową. Rezultat utraty beztłuszczowej masy mięśniowej i wynikającego z niej przyrostu masy jest nazywany efektem jo-jo. Wiele osób odzyskuje utraconą wagę, i rozpoczyna inną dietę, która pogrąża ich dalej w utracie tkanki mięśniowej.

Jakie jest rozwiązanie zapewniające trwałą utratę wagi?

Aby skutecznie schudnąć, musisz spożywać wystarczająco dużo energii, aby spalić tłuszcz i jeść odpowiednie pokarmy, aby utrzymać swój poziom beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Rozsądna równowaga zdrowej diety i umiarkowanych ćwiczeń jest bardziej skuteczna w osiągnięciu trwałej utraty masy ciała niż dieta niskokaloryczna.

Dodaj komentarz