Czy jedzenie czekolady jest zdrowe?

Czekolada obniża ciśnienie krwi, jest zdrowa dla serca, i przynosi jeszcze więcej korzyści. Jednak, nie każdy rodzaj czekolady ma dobroczynne właściwości. Bardziej popularne rodzaje czekolady nie mają pozytywnego wpływu na twoje zdrowie.

Pozytywny wpływ na ciśnienie krwi ma ciemna czekolada. Były przeprowadzane badania, których uczestnicy otrzymywali codziennie ciemną, mleczną lub białą czekoladę. Ciemna czekolada zawiera ważne antyoksydanty zwane fenolami. Te naturalne związki z ziarna kakaowego zwiększają poziom tlenku azotu, zmniejszają agregację płytek krwi i hamują powstawanie cholesterolu LDL. Kakao może obniżyć ciśnienie krwi, obniżyć poziom cholesterolu i zwiększyć wrażliwość na insulinę. Niestety, mleczna czekolada i biała czekolada zawierają mało tych przeciwutleniaczy i nie mają tego samego efektu.

Biała czekolada nie zawiera kakao ponieważ jest wytwarzana tylko z masła kakaowego. Podstawowym składnikiem białej czekolady jest tłuszcz z ziaren kakaowca. Biała czekolada nie zawiera również fenoli. Większość innych czekolad, które jemy, jest produkowana z przetworzonego kakao. Ziarno kakaowe powszechnie traktuje się roztworem alkalicznym, aby uzyskać ciemne zabarwienie i zmniejszyć naturalną goryczkę. Ten zabieg redukuje prawie 90% fenoli i większość jego zdrowych korzyści. Drugi problem polega na tym, że mleko zawarte w mlecznej czekoladzie zapobiega wchłanianiu fenoli, a tym samym eliminuje jakiekolwiek korzyści zdrowotne czekolady.

Najlepszą czekoladą dla zdrowia jest ciemna czekolada. Ważne jest również, aby była jak najmniej przetworzona, ponieważ wtedy zawiera więcej zdrowych przeciwutleniaczy. 100 g czekolady o zawartości kakao około 70%, to równowartość 500 kcal. Dodając czekoladę do codziennej diety, należy pamiętać aby obniżyć ilość kalorii w pozostałych składnikach diety. Jeśli tego nie zrobisz, wówczas nie unikniesz przybrania na wadze.

Dodaj komentarz