Cera palacza

Zależy Ci na zdrowej i młodo wyglądającej skórze? Pierwsza rzecz jaką powinnaś zrobić, to rzucenie palenia papierosów. Dym tytoniowy zdecydowanie przyspiesza proces starzenia się skóry. Skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda porównywalnie do skóry dwukrotnie starszej osoby, która nigdy nie paliła papierosów. Efekt uszkodzenia skóry dymem tytoniowym jest nieodwracalny. Zmarszczki to najsilniejsza motywacja dla kobiet, aby zrezygnować z nałogu.

Dym tytoniowy wywiera szkodliwy wpływ na skórę, błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka, układ oddechowy, pokarmowy, nerwowy i sercowo-naczyniowy. Wiele groźnych dla życia chorób rozwija się w niewidoczny z zewnątrz sposób, ale nie można ukryć oznak niszczenia skóry przez dym papierosowy. Zostało naukowo udowodnione, że dym tytoniowy i promieniowanie UV to główne przyczyny przyspieszonego starzenia się skóry.

Skład dymu tytoniowego

Dym papierosowy powstaje w wyniku niecałkowitego spalania tytoniu. Składa się z ponad 4000 związków chemicznych, spośród których wiele ma działanie toksyczne. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie dotyczy tylko palaczy, ale wszystkich osób, które są na niego narażone. W dymie tytoniowym znajdują się między innymi: tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, tlenki azotu, akroleina, tlenek siarki, formaldehyd, cyjanowodór, akroleina, aldehyd octowy, benzen, hydrazyna, chlorek winylu, aldehyd mrówkowy, kadm i nikiel.

Kiedy wdychamy dym z papierosa, tlenek węgla z dymu jest absorbowany przez hemoglobinę we krwi. Krew wchłania tlenek węgla 200 razy szybciej niż tlen, dlatego duża część tlenu jest wypierana przez tlenek węgla. Narządy, w tym skóra, są pozbawione życiodajnego tlenu i powoli zatruwane tlenkiem węgla. Uważa się, że za przedwczesne starzenie skóry spowodowane paleniem tytoniu, odpowiedzialna jest głównie nikotyna oraz występujące w dymie wolne rodniki.

Wolne rodniki wywołują stres oksydacyjny, który jest przyczyną wielu chorób. Ponadto dym tytoniowy wpływa na obniżenie poziomu witamin A, C i E, które mają działanie antyutleniające i pomagają w regeneracji skóry. Stwierdzono, że u palaczy ubytek witaminy E z krwi jest dwa razy szybszy niż u osób niepalących.

Nikotyna ma negatywny wpływ na mikrokrążenie, powoduje kurczenie naczyń krwionośnych i obniżenie dostarczanej ilości tlenu. Stan skurczu wywołany wypaleniem jednego papierosa utrzymuje się przez około 90 minut. Chroniczne niedokrwienie skóry i osłabienie ściany naczyń krwionośnych, to efekty działa nikotyny.

Składniki dymu tytoniowego mają także działanie antyestrogenowe, które wynika z toksycznego wpływu na komórki jajników. Niedobór estrogenów objawia się zmniejszeniem jędrności, grubości oraz stopnia nawodnienia skóry. Efekt jest porównywalny do skutków działania menopauzy. Niestety, kuracja hormonalna nie cofa zniszczeń wywołanych przez dym tytoniowy.

Palenie tytoniu skutkuje również pogorszeniem skuteczności zabiegów odmładzających. U kobiet palących tytoń zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd skóry nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Skóra goi się zdecydowanie gorzej i może dojść do poważnych powikłań po zabiegu. Przyczyną jest hamowanie proces ziarninowania naskórka przez nikotynę i negatywny wpływ na syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego.

Czy teraz jesteś gotowa na rzucenie palenia?

Dodaj komentarz