Prawda o marskości wątroby

Wątroba jest jednym z największych narządów wewnętrznych, bez którego życie jest niemożliwe. Wątroba znajduje się po prawej stronie brzucha, tuż pod klatką piersiową. Funkcje spełniane przez wątrobę, to trawienie pożywienia, magazynowanie energii oraz usuwanie toksyn z organizmu.

Jak czystość środowiska wpływa na zdrowie wątroby.

We współczesnych czasach żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i odżywiamy się niezdrowo. W rezultacie nasze organizmy są nasycone toksynami i innymi syntetycznymi substancjami, które znajdują się w powietrzu, w wodzie i w pożywieniu. Taka sytuacja niekorzystnie odbija się na wątrobie, która jest nadmiernie obciążona i z tego powodu zaczyna chorować. Złe funkcjonowanie wątroby powoduje mnóstwo problemów w wielu innych organach – przeważnie jest to skutek zanieczyszczenia organizmu toksynami.

W zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby duże znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia. W ramach prowadzenia zdrowego życia należy dbać o prawidłową dietę oraz praktykować regularną aktywność fizyczną i nauczyć się zarządzania stresem.

Marskość wątroby to bardzo poważna choroba.

Najpowszechniejszą przyczyną marskości wątroby jest nadużywanie alkoholu i wirusowe zapalenie wątroby. Uważa się, że przyczyną zwiększenia ryzyka chorób wątroby mogą być również: niezdrowy sposób odżywiania, predyspozycje genetyczne oraz wysoki poziom cholesterolu.

W przypadku zdiagnozowanej marskości wątroby sytuacja jest znacznie poważniejsza, ponieważ uszkodzenia wątroby są bardzo rozległe i trudne do odwrócenia. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną marskość wątroby jest chorobą nieuleczalną. Największym problemem jest bliznowacenie tkanek wątroby, w rezultacie którego powstają zakłócenia w funkcjonowaniu wielu mechanizmów w organizmie. Są to między innymi problemy z eliminacją toksyn z organizmu, zaburzenia poziomu hormonów i nieprawidłowości w trawieniu i uzyskiwaniu niezbędnych składników odżywczych.

Marskość wątroby jest stanem, w którym wątroba zaczyna umierać. Kolejne etapy choroby to niewydolność wątroby i rak wątroby. Lekarze uważają, że w takiej sytuacji jedynym wyjściem jest przeszczep tego organu.

Wspomaganie leczenia marskości wątroby.

Na szczęście istnieją niekonwencjonalne metody, które mogą obniżyć ryzyko niewydolności wątroby i innych powikłań. Fundamentalne znaczenie w tym przypadku ma zdrowa dieta. Podstawowy krok to wyeliminowanie alkoholu, cukrów prostych i sztucznych dodatków do żywności. W zamian trzeba wprowadzić do diety surowe warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Pomocne mogą też być niektóre suplementy diety (np. LAMININE), które powodują zwiększenie zdolności organizmu do regeneracji, i których działanie jest podobne do działania komórek macierzystych.

Dodaj komentarz