Naturalny sposób na obniżenie poziomu kortyzolu

Nadmiar kortyzolu nie jest dobry. Ale kortyzol nie jest z natury zły – jest istotnym hormonem, który jest niezbędny, aby organizm mógł prawidłowo zareagować w sytuacji stresowej. Jaki więc jest cel obniżania poziomu kortyzolu? Środki obniżające poziom kortyzolu są łatwe do kupienia w aptece lub w internecie. Czy rzeczywiście konieczne jest sztuczne obniżanie poziomu kortyzolu?

Suplementy diety obniżające poziom kortyzolu są reklamowane jako cudowny sposób na zrzucenie nadmiaru wagi. Jednak mimo istnienia korelacji między przybieraniem na wadze a długotrwałym, podwyższonym poziomem kortyzolu, to jak do tej pory nie opublikowano żadnych informacji, które potwierdzałyby, że obniżenie poziomu kortyzolu skutkuje zmniejszeniem objętości tkanki tłuszczowej. Zamiast myśleć o nienaturalnym obniżaniu poziomu kortyzolu, opracuj dobry plan treningowy i program żywieniowy, popraw regenerację i naucz się panować nad stresem. W ten sposób spalisz tłuszcz i zyskasz tkankę mięśniową bez jakichkolwiek suplementów diety.

restilen

W niektórych sytuacjach, nienaturalne obniżanie poziomu kortyzolu może być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli trenujesz zbyt intensywnie i przyjmujesz suplementy obniżające poziom kortyzolu, to dalsze przetrenowanie może doprowadzić do wyczerpania adrenaliny. Lepszym rozwiązaniem jest odpoczynek lub zmniejszenie intensywności treningu. Objawy przetrenowania obejmują podwyższony impuls spoczynkowy, zaburzenia snu, zmęczenie, obniżoną wytrzymałość i obniżoną sprawność.

Jak w naturalny sposób obniżyć poziom kortyzolu?

  • Unikaj stosowania diety o bardzo niskiej kaloryczności w długim okresie czasu. Dieta niskokaloryczna to bardzo wysoki stres dla organizmu. Niskokaloryczne diety zwiększają poziom kortyzolu, jednocześnie obniżając poziom testosteronu.
  • Stosuj techniki redukcji stresu. Stres, złość, lęk i strach podnoszą poziom kortyzolu.
  • Unikaj ciągłego stresu. Stres jest integralnym elementem postępu w treningu. Jednak po stresie musi nastąpić pełna regeneracja. Kolejny trening można rozpocząć dopiero po zregenerowaniu sił i odpoczęciu.
  • Unikaj przetrenowania. Planuj treningi tak, aby były intensywne ale niezbyt długie. Poziom kortyzolu wzrasta gwałtownie po około godzinie treningu siłowego. Intensywność treningu i czas trwania dopasuj do własnych zdolności regeneracji.
  • Maksymalizuj regenerację po treningach stosując odpowiednie odżywianie.
  • Kładź się do łóżka i wstawaj o stałych porach. Wysypiaj się. Zdrowy sen jest najlepszym sposobem regeneracji i potwierdzeniem kontroli nad stresem.
  • Unikaj używek (kofeina, alkohol, efedryna, itp.).
  • Dbaj o dobre nawodnienie organizmu.

Dodaj komentarz