Nadzieja w walce z otyłością

Istnieje wiele czynników, które sprawiają że niektóre osoby mają skłonności do otyłości. Niektóre przyczyny znajdują się poza naszą kontrolą, na przykład uwarunkowania genetyczne, które mogą zaburzyć przebieg przemian biochemicznych, a w efekcie może nastąpić rozregulowanie metabolizmu tłuszczów. Tak więc, czy prawdziwe jest stwierdzenie, że „ludzie są otyli ponieważ za dużo jedzą i nie uprawiają sportu”?

Sposób w jaki się odżywiamy i ilość ćwiczeń fizycznych rzeczywiście są ważne, jednak nie można tego uznać za wiarygodne wyjaśnienie przyczyn epidemii otyłości. Stwierdzono, że na prawidłowe przebieganie przemian biochemicznych, które zachodzą w organizmie człowieka, wpływają niektóre składniki odżywcze. Dr Carol Johnson, na łamach czasopisma American College of Nutrition, podkreśliła znaczenie witaminy C dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, również w odniesieniu do problemu otyłości.

Związek witaminy C ze spadkiem masy ciała

Na podstawie wyników swoich badań, Dr Johnson stwierdziła, że istnieje zależność między poziomem witaminy C w krwiobiegu a zdolnością do utraty wagi. Osoby posiadające odpowiednią ilość witaminy C mogą spalić podczas ćwiczeń o 30 % tłuszczu więcej, niż osoby, które mają niski poziom witaminy C. Oznacza to, że w przypadku osób z deficytem witamin C, utrata tkanki tłuszczowej jest procesem dużo trudniejszym i wymaga wielokrotnie większego wysiłku.

W 1989 roku przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że wyższy poziom witaminy C w krwiobiegu jest skorelowany z niższym wskaźnikiem masy ciała. Okazało się również, że im większa jest otyłość brzuszna, tym niższy poziom witaminy C w krwiobiegu. Fakt ten potwierdziły badania na 19 000 dorosłych osobach przeprowadzone w Norfolk. W przypadku pacjentów cierpiących na otyłość, którzy zażywali 3 gramy witaminy C dziennie przez sześć tygodni, stwierdzono większą utratę masy ciała, niż u pacjentów stosujących placebo.

Witamina C jest też czynnikiem niezbędnym do biosyntezy karnityny, metabolitu koniecznego do transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w błonie mitochondrialnej przy rozkładzie i utlenianiu tłuszczów. Niedobór karnityny jest jedną z przyczyn problemów ze spalaniem tłuszczów i akumulacji lipidów w mięśniach.

Polecanym źródłem wartościowej biologicznie witaminy C jest IMMUNE+++. Jest to mieszanka czystej witaminy C połączona z bioflawonoidami cytrusowymi i metabolitami lipidów. Ten rodzaj mieszanki wykazuje dwa razy większą przyswajalność przez organizm i pozostaje w krwiobiegu dwukrotnie dłużej niż standardowa witamina C.

Pamiętaj, że wraz z utratą wagi rośnie produkcja adiponektyny, przekaźnika tłuszczów, a to pośrednio pomaga w utrzymaniu zdrowia wątroby, serca i mięśni.

Podziel się opinią... Napisz jak Ty sobie radzisz...