Nie istnieje uniwersalna metoda zapobiegająca wypadaniu włosów, która byłaby skuteczna dla wszystkich. Jednak każda naturalna metoda jest lepsza od stosowania chemicznych preparatów. Dlatego warto wypróbować nawet kilka różnych sposobów, aby znaleźć ten, który będzie skuteczny. Nie zrażaj się po pierwszych niepowodzeniach. Wśród tych sposobów, na pewno znajdziesz skuteczny dla siebie.
Masaż
Masowanie skóry głowy przez kilka minut dziennie stymuluje przepływ krwi do mieszków włosowych. Możesz wypracować sobie nawyk masowania skóry głowy, tak jak szczotkujesz zęby albo myjesz nogi. Dobre ukrwienie mieszków włosowych stymuluje wzrost włosów i skutecznie zapobiega wypadaniu włosów. Na rynku są dostępne elektryczne masażery, które są przystosowane do masowania skóry głowy, a osoby, które interesują się orientalną techniką Qi Gong (Chi Kung) też znajdą ćwiczenia poprawiające przepływ krwi w okolicach głowy.
Olejek lawendowy
Pielęgnacja włosów to jedna z dziedzin zdrowia, w których można zastosować lawendę. Olejek lawendowy pobudza krążenie krwi skóry głowy i stymuluje wzrost włosów, zapobiega wypadaniu włosów i łysieniu. Poza tym, lawenda ma właściwości przeciwzapalne i kojące, co sprawia że jest efektywnym środkiem w walce z łupieżem, nadmiernie przesuszoną i swędzącą skórą głowy oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Jak używać olejek lawendowy? Należy go wcierać w skórę głowy na około godzinę przed myciem włosów. Dla wzmocnienia efektu zmieszaj 15 kropel olejku lawendowego z 2 łyżkami olejku migdałowego lub oliwy z oliwek.
Ekstrakt z palmy sabałowej
Wyciąg z jagód palmy sabałowej jest skuteczny w przypadku łysienia androgenowego. Substancje zawarte w ekstrakcie zapobiegają zanikaniu mieszków włosowych i zatrzymują lub spowalniają wypadanie włosów. Wyciąg z palmy sabałowej może być stosowany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Przeciwskazania do stosowania tej metody to przyjmowanie leków rozrzedzających krew, leków antykoncepcyjnych lub terapia hormonalna.
Pokrzywa zwyczajna
Naturoterapeuci używają pokrzywy przy leczeniu wielu dolegliwości. Duża zawartość witaminy A, witaminy C i krzemionki w liściach pokrzywy sprawia, że pokrzywa znakomicie odżywia włosy i wzmacnia cebulki włosowe. Dodatkowe korzyści daje używanie wyciągu z korzenia pokrzywy, który zawiera kwasy organiczne, fitosterole, lecytynę, potas i wapń. Preparaty z korzenia pokrzywy mają działanie przeciwzapalne oraz obniżają poziom DTH i estrogenów.
Płukanka z rozmarynu i szałwi
Zmieszaj w równych proporcjach wysuszony rozmaryn i szałwię. Dwie łyżki ziół zalej wrzątkiem i pozostaw do zaparzenia. Za każdym razem po myciu włosów przepłucz je odcedzonym naparem.
Olej jojoba
Jeśli masz predyspozycje do łojotoku, egzemy, łuszczycy lub łupieżu, możesz rozważyć użycie oleju jojoba. Rdzenni amerykanie od wieków stosują olej jojoba do pielęgnacji włosów. Dzięki temu ich włosy są gęste, mocne i nie mają łupieżu. Olej jojoba jest bardzo dobry do skóry hipoalergicznej, ponieważ działa podobnie do naturalnego łoju i nie wywołuje reakcji alergicznych.
Aloes
Zarówno sok, żel, jak i kosmetyki z aloesu doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Aloes zawiera bogactwo dobroczynnych substancji, a wśród nich: witamina A, witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, aminokwasy, enzymy, kwasy tłuszczowe, wapń, sód, potas, żelazo, magnez, cynk, chrom, mangan, miedź. Miąższ z aloesu możesz dodać do szamponu do włosów i w ten sposób stworzyć doskonały preparat odżywiający i wzmacniający włosy.
Oprócz zewnętrznego i wewnętrznego stosowania ziołowych preparatów, zapewnij sobie codzienną dawkę ruchu. Chociaż ćwiczenia fizyczne nie mają bezpośredniego związku z rośnięciem włosów, to zgodnie z holistycznym spojrzeniem na organizm, są bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, dotleniają organizm i poprawiają pracę układu trawiennego. Wszystkie te czynniki są ważne w utrzymaniu zdrowych i gęstych włosów.