Dlaczego kulturyści stosują peptydy?

Peptyd to krótki łańcuch aminokwasów połączonych wiązaniem. Taki łańcuch składa się z maksymalnie pięćdziesięciu aminokwasów i jest nazywany także prostym białkiem. Peptydy występują naturalnie w organizmie a ich wytwarzanie jest naturalnym procesem biologicznym. Możesz je także dostarczyć poprzez odpowiednią dietę lub stosując suplementy diety – jeśli zapotrzebowanie organizmu jest większe niż przeciętnie. Jakie znaczenie podczas treningu kulturystycznego mają peptydy?

Peptydy czasem są mylone ze zwykłymi białkami. Oczywiście białka także składają się z aminokwasów, jednak łańcuchy aminokwasów w peptydach są zdecydowanie krótsze. Peptydy określa się jako mające nie więcej niż 50 aminokwasów, podczas gdy białka mają ich zdecydowanie więcej. Każda komórka ludzkiego ciała mieści w sobie krótkie łańcuchy aminokwasów. Biorą one udział między innymi w produkcji hormonów, w tym także hormonu wzrostu (GH). Peptydy mogą przybierać formy polimerów, oligopeptydów i neuropeptydów.

Znaczenie peptydów w kulturystyce.

Główna przyczyna, z powodu której peptydy są stosowane w kulturystyce, to fakt, że krótkie łańcuchy aminokwasów wzmagają produkcję hormonu wzrostu. Jest udowodnione, że HGH powoduje przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Peptydy są wykorzystywane przez organizm do zwiększenia wydzielania HGH, i w związku z tym, ułatwiają osiągnięcie większej masy mięśniowej, co jest podstawowym celem treningu kulturystycznego. Ich użycie ułatwia zwiększenie siły mięśni. Ponadto stwierdzono, że proste białka zwiększają produkcję testosteronu.

Kolejna korzyść, która wynika z używania peptydów, to zwiększenie zdolności do regeneracji po intensywnym treningu. Zwiększa się ilość tlenu dostarczona do komórek mięśniowych oraz podwyższa się poziom wytrzymałości. Te zalety sprawiają, że suplementy diety zawierające peptydy są tak szeroko stosowane przez sportowców. Kolejna zaleta, która jest szczególnie doceniania przez kulturystów, to fakt, iż peptydy pomagają spalać tkankę tłuszczową.

LAMININE zawiera peptydy o krótkim łańcuchu aminokwasowym oraz wolne aminokwasów, które pochodzą z zapłodnionego jaja kurzego, grochu i ryb. Dostarczone w tej formie składniki szybko dostają się do krwiobiegu i poprawiają wydajność treningu. W wielu badaniach wykazano, że aminokwasy i proste białka poprawiają siłę mięśni i wspomagają budowanie mięśni.

Powiększysz masę mięśniową i siłę mięśni poprzez stosowanie suplementów białka i aminokwasów 30-60 minut przed treningiem, lub bezpośrednio po treningu.

Dodaj komentarz