Suplementy do budowania masy mięśniowej

Suplementy diety są bardzo wygodne dla kulturystów, ponieważ wzmagają budowanie masy mięśniowej i przyspieszają regenerację po treningu. Jednak jeśli myślisz, że zażywanie tabletek uczyni z ciebie kulturystę, to się mylisz. Najważniejszy jest prawidłowy trening i odpowiednie odżywianie. Przecież nie tak dawno temu nie było żadnych suplementów, a kulturyści mieli ciała wyrzeźbione tak samo jak dzisiaj. Jakie więc są korzyści ze stosowania suplementów w kulturystyce?

Istnieje wielu trenerów i kulturystów, którzy twierdzą, że suplementy diety są bezużyteczne. Jest prawdą, że doskonałe efekty można osiągnąć bez zażywania suplementów i bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu treningowego. Jednak decyzja, czy należy stosować suplementy, powinna uwzględniać inne czynniki, które pojawiły się w teraźniejszych czasach, a wcześniej nie istniały. O jakich suplementach diety powinien więc myśleć współczesny kulturysta?

Multiwitamina

Trening siłowy zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wiele minerałów, szczególnie na magnez i selen. Kiedy bierzesz multiwitaminę, możesz być pewien że ​​nie masz niedoboru żadnej ważnej witaminy lub minerału. Objawy niedoboru to między innymi osłabienie mięśni, skurcze mięśni, zmęczenie i osłabienie układu odpornościowego.

Witamina C

Witamina C zapobiega szkodliwym działaniom wolnych rodników i przyspiesza regenerację po treningu siłowym. Tkanka łączna regeneruje się znacznie łatwiej a ból mięśni ustępuje dużo szybciej, kiedy dostarczysz około 3000 mg witaminy C dziennie.

Glutamina

Organizm ma zdolność wytwarzania glutaminy, jednak naturalnie wyprodukowana ilość z reguły nie jest wystarczająca. Rezerwy glutaminy wyczerpują się szczególnie podczas stresu. Uzupełnienie diety glutaminą powoduje wzrost poziomu glutationu, który jest silnym przeciwutleniaczem i łagodzi stres związany z urazem wysiłkowym oraz zapobiega rozpadowi białek mięśniowych. Zaleca się branie kilkunastu gramów glutaminy dziennie, a takiej ilości organizm nie ma możliwości zapewnić w sposób naturalny.

Monohydrat kreatyny

Zadaniem kreatyny jest dostarczanie energii mięśniom. Naturalnym źródłem kreatyny jest czerwone mięso, jednak używanie kreatyny w proszku dostarcza jej wielokrotnie więcej, niż można by dostarczyć jedząc czerwone mięso. Podstawowym efektem zażywania kreatyny jest zwiększenie siły mięśni. Większa siła mięśni przekłada się bezpośrednio na możliwość podnoszenia większych ciężarów i szybszy wzrost masy mięśniowej.

Pamiętaj! Suplementy diety pomogą, ale nic nie zastąpi treningu. Najważniejszy jest dobry plan treningowy i dbałość o prawidłową dietę.

Dodaj komentarz