Zgodnie z powszechną wiedzą, czynniki które mogą sprzyjać chorobom serca, to między innymi cukrzyca, nadwaga i otyłość, zła dieta, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie alkoholu. Pod wpływem tych czynników może dojść do niewydolności serca, zawału serca lub arytmii. Jak skutecznie zapobiegać chorobom serca?
Regularnie sprawdzaj poziom wskaźnika omega-3, ponieważ te kwasy tłuszczowe obniżają stężenie triglicerydów we krwi, normalizują ciśnienie tętnicze, działają przeciwzakrzepowo i hamują rozwój choroby niedokrwiennej i wieńcowej serca.
Poziom kwasów tłuszczowych omega 3 DHA i EPA można ocenić na podstawie prostego badania krwi. Analiza laboratoryjna pozwala na procentowe określenie ilości EPA i DHA we krwi, która bezpośrednio odzwierciedla ryzyko wystąpienia chorób serca. Badanie przeprowadzone na grupie 500 kobiet w wieku od 40 do 60 lat wykazało, że ponad połowa badanych miała zbyt niski poziom omega 3. Specjaliści uważają, że korzystna wartość tego wskaźnika wynosi co najmniej 8%, natomiast średni wynik dla całej badanej grupy wynosił zaledwie 5%.
Potwierdza to wnioski specjalistów, którzy twierdzą, iż należy zwiększyć spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie lub zastosować suplementy diety, które uzupełnią niedobory. Ważne jest zapobiegawcze zwiększenie spożycie omega 3, ponieważ choroby serca, chociaż są bardzo groźne i mogą skończyć się nawet śmiercią, to jednak nie dają wcześniejszych objawów i często są diagnozowane dopiero w znacznym stopniu zaawansowania.
Statystki pokazują, że na choroby serca lub udar mózgu bardziej są narażone kobiety.
Jak uzupełnić poziom kwasów tłuszczowych omega?
Najlepszym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA są ryby morskie (szprotki, tuńczyk, makrela, łosoś, sardynki, dorsz, śledź) oraz kawior i owoce morza. Można także skorzystać z suplementów diety. Na przykład OMEGA+++, oprócz kwasów omega zawiera także koenzym Q10, który jest niezbędny do ciągłej produkcji energii w komórkach serca, oraz witaminę K2 – niezbędną do podtrzymania zdrowia układu krążenia poprzez zapobieganie odkładaniu się wapnia w naczyniach krwionośnych i pomaganiu w redystrybucji do kości tam, gdzie jest to potrzebne.