Jak uniknąć osteoporozy?

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć troszczyć się o swoje ciało. Również osteoporozę można leczyć i zapobiegać jej w naturalny sposób. Budowanie silnych i zdrowych kości jest najbardziej efektywną ochroną przed zachorowaniem na osteoporozę. Najlepszym okresem na rozpoczęcie działań prewencyjnych jest młodość, jednak starsze osoby również mogą sobie pomóc wdrażając stopniowe zmiany w swoim życiu.

Osteoporozie można zapobiegać stosując naturalne metody.

Naturalne leczenie osteoporozy należy zacząć od wdrażania dobrych nawyków. Zdrowy styl życia jest podstawowym warunkiem uniknięcia osteoporozy. Pierwszy krok, to odpowiedni odpoczynek. Badania wykazały, że brak snu ma fatalny wpływ na zdrowie kości, ponieważ blokuje możliwość regeneracji.

Ruch i wysiłek jest korzystny we wszystkich aspektach zdrowia, również w kontekście osteoporozy. Regularna aktywność fizyczna spowalnia utratę masy kostnej i wzmacnia siłę mięśni. Obciążanie kości w rozsądnym zakresie sprawia, że kości są coraz mocniejsze i coraz bardziej wytrzymałe. Dla młodych ludzi dobry jest intensywny wysiłek (bieganie, siatkówka, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni), a osobom starszym wystarczy godzinny spacer w marszowym tempie – co drugi dzień. Maszerowanie usprawnia układ oddechowy i serce, a poza tym wzmacnia mięśnie rąk, nóg, tułowia i barków – nie obciążając stawów.

Unikaj substancji, które niszczą kości. Destrukcyjny wpływ na kości mają nie tylko produkty prozapalne, takie jak biała mąka, konserwanty, rafinowany cukier. Ważne są również środki czyszczące, produkty kosmetyczne i zanieczyszczenia środowiskowe. Wszystkie te czynniki gromadzą się w organizmie i sprzyjają osłabieniu układu kostnego oraz powodują utratę masy kostnej.

Stosuj suplementy diety, aby uzupełnić substancje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeciwnicy suplementów diety twierdzą, że wszystkie substancje odżywcze można dostarczyć w obrębie zrównoważonej diety. Zwolennicy suplementacji uważają, że współczesne produkty spożywcze mają dużo mniej wartości, niż takie same sprzed kilkudziesięciu lat, i dlatego dostarczanie dodatkowej dawki witamin i minerałów jest niezbędne. Układ kostny potrzebuje wapnia, magnezu, witaminy K2, witaminy D3, witaminy C, boru i pierwiastków śladowych.

Istnieje też suplement diety, którego właściwości regeneracyjne są porównywane do działania komórek macierzystych – LAMININE. Może warto spróbować?

Dodaj komentarz