Dla wszystkich jest zrozumiałe, że słabe mięśnie można wzmocnić poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Czy tak samo można postępować z osteoporozą?
Kości podlegają stałej regeneracji. Stare komórki są nieustannie wymieniane na nowe, niezależnie od wieku. Jednak przez pierwszą część życia regeneracja układu kostnego jest na tyle szybka, że spadek gęstości kości nie występuje. Później następuje stopniowe spowolnienie tego procesu, a w efekcie gęstość kości zmniejsza się o około 1% rocznie. Badania wykazują, że osoby w podeszłym wieku zbliżają się do punktu nazywanego osteopenią, która może zmienić się w osteoporozę, jeśli gęstość kości spada dalej.
Osteoporoza może być zatrzymana i odwrócona w naturalny sposób – organizm jest zdolny do budowania silnych i zdrowych kości w każdym wieku.
Przyczyny osteoporozy i czynniki ryzyka.
Według medycznych źródeł, utrata gęstości kości o około 1% rocznie, jest normalna po osiągnięciu czterdziestego roku życia. Oficjalnie istnieje wiele przyczyn i czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko zachorowania. Ogólne przyczyny osteoporozy są następujące:
- Brak aktywności fizycznej.
- Nadczynność tarczycy.
- Zbyt duże spożycie cukru i napojów słodzonych.
- Zbyt niski poziom estrogenu.
- Skutki uboczne leków (również tych, którymi leczy się osteoporozę).
Wymienione przyczyny można podsumować jako deficyt składników odżywczych, niezbędnych do budowania zdrowych kości. Elementy konieczne do utrzymania regeneracji kości na prawidłowy poziomie, to: wapń, magnez, bor, stront i inne pierwiastki śladowe, witamina D3, K2, A, E, C, B i kwasy tłuszczowe omega 3. Deficyt tych składników może być spowodowany między innymi nadmiernym spożyciem związków prozapalnych (rafinowane cukry, pestycydy, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną).
Naturalny i sprawdzony sposób leczenia osteoporozy.
Dieta bezpośrednio wpływa na stan układu kostnego i gęstość kości. Zbyt mało wapnia i magnezu jest szkodliwe. Witamina K2 umożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia do kości. Potrzebne jest także białko, które jest strukturalną podstawą kości oraz ograniczenie produktów prozapalnych. Wiele problemów rozwiąże dieta bogata w warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste. Zachowanie prawidłowej gęstości kości ułatwi unikanie nadmiaru cukru, przetworzonej żywności i sztucznych składników. Wsparcie żywieniowe jest niezbędne niezależnie od tego czy stosujesz środki farmakologiczne, czy nie. Jednak w przypadku osteoporozy trudno uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych z samego tylko pożywienia.
Jako suplement diety, wspomagający leczenie osteoporozy i przy problemach z kośćmi, polecana jest LAMININE (2-3 kapsułki dziennie przy lekkich dolegliwościach, 4-5 kapsułek dziennie przy ciężkich dolegliwościach).