Suplementy diety w cukrzycy

Cukrzyca jest poważną i groźną chorobą, dlatego nie należy przeprowadzać żadnych kuracji bez konsultacji z lekarzem. Istnieją jednak suplementy diety, które mogą ułatwić wyleczenie lub złagodzić objawy tej choroby.

Chrom jest jednym spośród pierwiastków śladowych, niezbędnych do utrzymania zdrowia. Jest również pomocny w cukrzycy. Ten pierwiastek występuje w preparatach leczniczych jako pikolinian chromu lub polinikotynian chromu. Chrom trudno uzupełnić poprzez dostarczenie go w pożywieniu, ale jest dostępnych kilka suplementów zawierających ten pierwiastek. Chrom uczestniczy w gospodarowaniu insuliną i utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Zgodnie z Diabetes Technology and Therapeutics, przyjmowanie 200 mikrogramów pikolinianu chromu trzy razy na dobę może poprawić wrażliwość na insulinę, obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz obniżyć wymagania dotyczące leków hipoglikemicznych.

Cynamon jest znany ze zdolności do obniżania poziomu cukru we krwi. Cynamon także poprawia wrażliwość na insulinę. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Western University of Health Sciences, dostarczenie cynamonu w ramach pożywienia powoduje spadek stężenia glukozy w osoczu oraz obniżenie poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów. Ten sam cynamon wpływa na zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu. Aby doświadczyć terapeutycznych właściwości cynamonu, wystarczy dodać łyżeczkę proszku do posiłków w ciągu dnia. Można także wykorzystać skoncentrowany olejek cynamonowy, dodając kilka kropli do herbaty.

Olej z ryb może pomóc złagodzić cukrzycę poprzez podniesienie poziomu cholesterolu HDL i obniżenie poziomu trójglicerydów. Kwasy tłuszczowe omega 3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania insuliny, a ponadto zapobiegają nietolerancji insuliny i działają przeciwzapalnie. Dawka terapeutyczna oleju rybnego, to 1000 miligramów na dobę. OMEGA+++ jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych, pochodzących z oleju z ryb.

Kwas alfa-liponowy (ALA), to silny przeciwutleniacz, który uczestniczy w przetwarzaniu glukozy w paliwo dla organizmu. Efektywnie poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza objawy neuropatii cukrzycowej: osłabienie, ból i drętwienie. Kwas alfa-liponowy jest wytwarzany w organizmie, a także można go dostarczyć w pożywieniu (brokuły, szpinak, pomidory). Jednak aby osiągnąć efekt terapeutyczny, potrzebne są większe ilości, które można dostarczyć poprzez stosowanie suplementów.

Ekstrakt z gorzkiego melona wspomaga obniżanie poziomu cukru we krwi i reguluje gospodarkę insuliną. Badania potwierdzają, że gorzki melon, używany w formie ekstraktu, może pomóc w zmniejszeniu objawów cukrzycy i zmniejsza ryzyko powikłań układu sercowo-naczyniowego, chroni nerki i zapobiega zaburzeniom oczu i nieprawidłowościom hormonalnym.

Zalecana dawka LAMININE w cukrzycy i hiperglikemii, to 1-3 kapsułki w lekkich dolegliwościach i 4-6 kapsułek w ciężkich dolegliwościach.

Dodaj komentarz