Padaczka jest zaburzeniem funkcjonowania mózgu, a jej objawy zależą od tego, jaki obszar mózgu jest objęty uszkodzeniami. Padaczka może być spowodowana rozmaitymi przyczynami, głównie mechanicznymi uszkodzeniami mózgu wywołanymi przez urazy głowy, guz mózgu lub udar mózgu. Istnieje także padaczka idiopatyczna, czyli taka, w której ustalenie konkretnej przyczyny choroby jest niemożliwe.
Jak leczyć z epilepsji?
Konwencjonalne leczenie polega na stosowaniu leków przeciwdrgawkowych. Leki przeciwdrgawkowe zmniejszają intensywność i częstość napadów, jednak w rzeczywistości nie leczą choroby, a jedynie zmniejszają objawy chorobowe.
W przypadku niektórych chorych na padaczkę, korzystne jest zastosowanie odpowiedniej diety i suplementów diety. Warto jest zainteresować się produktami, które stabilizują poziom glukozy we krwi, wykonać testy alergiczne, aby unikać alergizujących pokarmów, oraz wyeliminować z diety substancje, które prowokują napady drgawkowe (aspartam, etanol).
Duże nadzieje wiąże się z dietą ketonową (lub dietą Atkinsa), która jednak jest bardzo restrykcyjna i może powodować niepożądane skutki uboczne. W wielu ciężkich przypadkach, kiedy chorzy nie reagowali na inne sposoby leczenia, ten rodzaj diety okazał się skuteczny.
Przyczyną drgawek może być niedobór tiaminy, magnezu lub witaminy B6. Badanie pacjentów z padaczką potwierdziło, że podczas tej choroby występuje niski poziom tych substancji. Istnieje rodzaj padaczki – zależnej od witaminy B6 – w której napady epileptyczne mogą być niwelowane przez podawanie dużych dawek witaminy B6. Nie ma podstaw aby stwierdzić, że niskie poziomy wspomnianych substancji mogą wywołać drgawki u wszystkich osób. Jednak w przypadku osobniczych predyspozycji, taki wniosek jest w pełni uzasadniony.
Kolejny pozytywny aspekt stosowania suplementów diety jest taki, że duże dawki niektórych składników odżywczych mogą korzystnie wpływać na działanie leków przeciwdrgawkowych. Korzystniejsze od stosowania pojedynczych składników jest stosowanie preparatów multiwitaminowych, jednak za każdym razem trzeba to skonsultować z lekarzem.
Naturalne leczenie epilepsji przynosi bardzo dobre efekty u wielu chorych. Należy jednak pamiętać, że szczegółowa dieta i rodzaj zażywanych suplementów diety, powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego chorego. Istnieją też uniwersalne środki, które można stosować niezależnie od typu padaczki. Producent suplementu diety LAMININE zaleca dawkę od 2 do 6 kapsułek dziennie, w zależności od nasilenia objawów choroby.