Skutki uboczne resweratrolu

Resweratrol stał się sławny dzięki wielu rzekomym korzyściom zdrowotnym. Czy ten popularny antyoksydant ma skutki uboczne? Według najnowszych badań przeciwutleniacze stanowią ważny składnik każdego systemu suplementacji, ponieważ mają zdolność zmniejszania stresu oksydacyjnego w organizmie. Naukowcy twierdzą, że antyoksydanty powstrzymują rozwój wielu chorób przewlekłych i hamują proces starzenia. Czy jest możliwe przedawkowanie antyoksydantów?

Resweratrol jest związkiem chemicznym pochodzenia organicznego. Ten polifenol występuje w naturze w skórze ciemnych owoców, zwłaszcza czerwonych winogron. To wyjaśnia, dlaczego czerwone wino, które w dużych ilościach jest spożywane we Francji, jest uważane za korzystne dla zdrowia. Resweratrol jest także w innych owocach i warzywach, na przykład: jagody, truskawki, maliny, żurawina, jabłka, pomidory.

Czy suplementy diety, które zawierają resweratrol, mają tak samo korzystne działanie, jak czerwone wino?

Badania naukowe potwierdziły różnorodne korzyści wynikające ze spożywania produktów zawierających resweratrol. Jest to substancja, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz miażdżycy, ponieważ zapobiega blokowaniu tętnic przez cholesterol. Jest pomocny w zapobieganiu otyłości i cukrzycy. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, a także obniża poziom ciśnienia krwi.

Przedawkowanie resweratrolu może wywoływać niepożądane skutki uboczne: zaburzenia apetytu, utrata masy ciała, pogorszenie składu krwi. Należy być ostrożnym, aby nie przekroczyć zalecanych dawek.

Ogólnie rzecz biorąc, resweratrol ma wiele zalet w zakresie zdrowia. Picie czerwonego wina jest oczywiście najprostszym sposobem przyjmowania resweratrolu, jednak ten sposób nie gwarantuje dostarczenia odpowiedniej dawki w krótkich czasie. Dlatego warto zapoznać się z ofertą dostępnych suplementów diety.

Dodaj komentarz