Związek marskości wątroby ze sposobem odżywiania

Marskość wątroby jest ostatnim stadium wieloletniej choroby wątroby. Jest to bardzo poważny problem zdrowotny, który wiąże się z wieloma dolegliwościami a medycyna konwencjonalna nie daje żadnych szans na przywrócenie zdrowego funkcjonowania wątroby. Na szczęście, istnieje naturalne leczenie i profilaktyka, do których można zaliczyć prozdrowotną dietę.

Marskość wątroby objawia się fizyczną zmianą tkanek tego narządu – bliznowaceniem tkanek w wątrobie. Przyczyny marskości wątroby obejmują takie same czynniki, które powodują także inne stany chorobowe wątroby (np. zapalenie wątroby), czyli między innymi: niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, otyłość, choroby metaboliczne.

Nieprawidłowa dieta oraz przewlekłe nadużywanie alkoholu są najpowszechniejszymi czynnikami wywołującymi stłuszczenie wątroby. Najgorsze wybory żywieniowe, to nasycone tłuszcze niskiej jakości, produkty smażone, produkty konserwowane sztucznymi substancjami i żywność wysokoprzetworzona. Taka dieta prowadzi do podwyższenia poziomu trójglicerydów i cholesterolu we krwi i jest najczęstszą przyczyną chorób wątroby, włącznie z marskością wątroby.

Prawidłowa dieta w leczeniu i zapobieganiu marskości wątroby.

Najważniejsze dla utrzymania wątroby w zdrowiu jest spożywanie dużej ilości warzyw i produktów jak najmniej przetworzonych. Spośród warzyw należy wybierać następujące: kalafior, brokuły, kapusta, seler, jarmuż, szpinak, mniszek lekarski, rzeżucha, szparagi, buraki, marchew, ogórki, zioła i przyprawy (pietruszka, mięta, kolendra, bazylia). W diecie należy uwzględnić świeże, surowe warzywa, które są kluczowym czynnikiem w utrzymaniu wątroby w zdrowiu i w zapobieganiu dolegliwościom wątroby w przyszłości. Dobrym wyborem są również soki z warzyw, które są łatwo trawione i nie wymagają dużego zaangażowania wątroby.

Zabójcze dla wątroby są cukry proste, oleje uwodornione (tłuszcze trans) i nasycone tłuszcze pochodzące od zwierząt produkowanych na skalę przemysłową. Jedyną korzystną formą nasyconych tłuszczów są te, które pozyskuje się od zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach. Wszystkie toksyczne substancje są gromadzone w tkance tłuszczowej – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dlatego tak ważne jest wybieranie mięsa z naturalnych hodowli. Najlepszymi źródłami wysokiej jakości tłuszczu w diecie są orzechy, nasiona i tłuste ryby.

Aby zapobiegać chorobom wątroby, zrezygnuj z wszystkich produktów spożywczych zawierających środki konserwujące, wypełniacze i jakiekolwiek syntetyczne dodatki.

Pamiętaj także, aby jak najczęściej wybierać żywność organiczną lub ekologiczną. W ten sposób przyczynisz się do uwolnienia wątroby od zagrożenia i zapobiegniesz ewentualnych chorobom wątroby w przyszłości.

LAMININE – jak dawkować ten suplement diety w przypadku marskości wątroby i innych chorób wątroby? Dwie do trzech kapsułek w lżejszych stanach i cztery do sześciu kapsułek w cięższych stanach. Wszelkie suplementy diety należy stosować pod kontrolą lekarza.

Dodaj komentarz