Ważna kwestia w diecie kulturysty

Każdy kulturysta szuka tej jedynej, tajnej diety, która spowoduje fenomenalny wzrost mięśni. Większość z nas wie jak należy trenować, jednak niewielu kulturystów stosuje najważniejszą zasadę odżywiania, która decyduje o szybkim zwiększaniu masy mięśniowej. Dieta dla kulturysty to nie tylko kwestia ilości białka i węglowodanów, ale również czasu, kiedy spożywasz te cenne składniki odżywcze.

Przyjmując określone składniki odżywcze w optymalnym czasie możemy doprowadzić do wzmożonego anabolizmu mięśni, czyli rozbudowy tkanek mięśni. Aby rozbudować muskulaturę potrzebny jest intensywny trening oraz dostarczenie składników odżywczych w odpowiednim czasie. Kiedy więc powinienem jeść, przed treningiem czy po treningu?

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono obszerne badania nad reakcją anaboliczną organizmu, wynikającą ze zjedzenia węglowodanów i białek. W wyniku tych badań ustalono, że najlepszym posiłkiem spożywanym bezpośrednio przed treningiem kulturystycznym i po treningu jest połączenie białka serwatkowego, węglowodanów i kreatyny. Zalecane proporcje składników to 30-50 g białka serwatki, 75-100 g węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym i 3-5 g monohydratu kreatyny. Napój należy podzielić na dwie części i pierwszą z nich wypić bezpośrednio przed treningiem, a drugą zaraz po.

Okres około godziny po intensywnym treningu jest czasem, w którym składniki odżywcze zostaną najlepiej wykorzystane do budowy mięśni. Jeśli przegapisz ten czas, wówczas wyniki przyrostu mięśni nie będą już tak dobre. Jedynie w tym krótkim czasie bezpośrednio po treningu, organizm przyjmuje dobre węglowodany i białko o wysokim indeksie glikemicznym i przeznacza je na regenerację tkanek po treningu, co jest równoznaczne z rozbudową tkanki mięśniowej. Składniki odżywcze są wykorzystane w celu odbudowania uszkodzonych tkanek i przygotowania się do następnego treningu i nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Napój odżywczy spożywany bezpośrednio przed intensywnym treningiem kulturystycznym przyczynia się do wzrostu syntezy białka. Jeśli zapomnisz o wypiciu odżywki przed treningiem, to podczas intensywnego wysiłku bilans białka będzie negatywny. Spowoduje to spadek masy mięśniowej, a tego nie chce żaden kulturysta. Dlatego tak ważne jest spożycie odpowiedniego posiłku przed treningiem.

Tak więc, dostarczenie składników odżywczych w odpowiednim czasie, jest bardzo ważne. Zawsze pamiętaj o wypiciu przed i po treningu o wysokiej intensywności, koktajlu składającego się z białka serwatkowego, węglowodanów i kreatyny. Efektem będzie optymalne pobierania składników odżywczych i wzmożona synteza białek – czyli przyrost mięśni gwarantowany.

Dodaj komentarz