Urazy i kontuzje podczas treningu, co zrobić?

Nikt nie chce doznawać urazów ani kontuzji podczas uprawiania sportu. Niestety, urazy są często nieuniknione, szczególnie jeśli trenujesz intensywnie. Im bardziej forsujesz swoje ciało, czy to w ćwiczeniach fizycznych czy podczas zwyczajnych czynności, tym bardziej narażasz się na ryzyko obrażeń. Mógłbyś leżeć w łóżku przez cały dzień i nic nie robić, ale czy to dobre rozwiązanie?

Co powinienem zrobić jeśli doznam kontuzji?

Zależnie od miejsca i stopnia uszkodzenia ciała, na pewno konieczne będzie wprowadzenie przerwy w ćwiczeniach lub co najmniej modyfikacja planu treningów. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z porady lekarskiej.

Największym błędem popełnianym przez wielu sportowców jest zignorowanie kontuzji. Wiele osób zakłada, że ​​urazy po prostu znikają. To prawda jeśli chodzi o drobne urazy. Jednak nawet w tym przypadku lepiej zadbać o prawidłowe i całkowite wyleczenie urazu i niedopuszczenie do powstania powikłań.

Jeśli twoje obrażenia są niewielkie możesz kontynuować ćwiczenia, ale będziesz musiał zmodyfikować plan treningu i skonsultować się z lekarzem.

W ciągu pierwszych 72 godzin odpoczywaj! Przerwanie treningu na trzy doby ułatwi podstawową regenerację uszkodzonych tkanek. Jeśli mimo urazu nadal będziesz trenować, to zahamujesz naturalne mechanizmy gojenia i spowodujesz, że początkowo drobne obrażenia ulegną pogorszeniu.

Po kilku dniach możesz powoli zwiększać aktywność. Pamiętaj o obserwowaniu reakcji ciała. Jeśli pojawi się ostry ból, natychmiast przerwij trening. W okresie regeneracji nie obciążaj ciała zbytnio, aby nie doprowadzić do odnowienia kontuzji.

W okresie kilku tygodni a nawet miesięcy może powracać uczucie dyskomfortu lub dolegliwości bólowe. To jest naturalna sytuacja. Dopóki nie ustąpią wszelkie dolegliwości, pamiętaj o tym aby trening nie był zbyt intensywny. Podejmij dodatkowe kroki, aby ułatwić rekonwalescencję. Lekarz może zalecić masaże lub terapie wykorzystujące laser, aby przyspieszyć gojenie się rannych mięśni.

Pamiętaj o prawidłowej rozgrzewce przed treningiem i o właściwej technice wykonywania ćwiczeń. To pozwoli uniknąć kontuzji w przyszłości. Nigdy nie próbuj przezwyciężyć bólu. Twoje ciało jest jedynym które masz, dbaj o nie a wtedy będzie długo Tobie służyć!

Dodaj komentarz