Nieprawidłowe funkcjonowanie sieci neuronów, która jest wykorzystywana do zapamiętywania informacji, może być efektem ubocznym działania niektórych leków. Czy wiesz jakie mogą być konsekwencje zażywania statyn, które mają na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi? A jaki jest efekt uboczny stosowania barbituranów i benzodiazepin jako środków nasennych?
Zewsząd słyszymy, że należy obniżać poziom cholesterolu we krwi. Jednak mózg jest organem, w którym stężenie cholesterolu jest bardzo wysokie – i takie być musi aby mózg prawidłowo funkcjonował. Zażywanie statyn działa na cały organizm, więc obniża poziom cholesterolu także w mózgu. Dlaczego nikt nas o tym nie informuje?
Utrata pamięci może się także pojawić jako efekt alkoholizmu. W takim przypadku, jedyną metodą jest przerwanie picia alkoholu. Alkohol powoduje uszkodzenie nerwów, a to prowadzi do utraty pamięci. Epizody silnego upojenia alkoholowego mogą również być połączone z chwilową utratą pamięci.
Oprócz alkoholu, palenie tytoniu również jest związane z utratą pamięci. Palenie tytoniu, a także wszystkich innych wyrobów tytoniowych, obniża przepływ krwi do mózgu i podwyższa ciśnienie krwi. W takim samym stopniu należy unikać innych stymulantów, które podwyższają ciśnienie krwi.
Tymczasowa utrata pamięci często jest następstwem uderzenia w głowę. Przyczyną może być wypadek w pracy lub podczas jazdy samochodem. Warto zabezpieczyć się używając pasów bezpieczeństwa lub kasków podczas wykonywania niebezpiecznych prac lub uprawiania sportów ekstremalnych. Pomoże to uniknąć obrażeń głowy, w wyniku których może nastąpić amnezja.
Kolejną przyczyną utraty pamięci może być depresja. Jednym z najlepszych sposobów leczenia depresji jest terapia światłem. Po pozbyciu się depresji, pamięć zwykle powraca bez konieczności stosowania dodatkowych środków.
Zapobieganie utracie pamięci polega na stosowaniu suplementów diety opartych na witaminie B12 i witaminie C. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym, suplementy takie są skuteczne zarówno w zapobieganiu utracie pamięci, jak i w poprawie pamięci i usprawnieniu pracy mózgu. Dodatkowo korzystne jest spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, których korzystne działanie na pracę układu nerwowego jest naukowo udowodnione.