Dobroczynne właściwości diety bogatej w kwasy omega 3 zostały pierwotnie zaobserwowane u Eskimosów, którzy mimo że prawie nie jedzą warzyw i owoców, to jednak mają silne i zdrowe serca, nie chorują na alergie, ani na nowotwory. Czy dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 jest korzystna także dla społeczeństwa zachodniego?
Kwasy tłuszczowe omega 3 są niezbędnymi, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi – to są tak zwane „dobre tłuszcze”, których organizm nie potrafi wytworzyć i dlatego musimy regularnie dostarczać je w pożywieniu. Najcenniejszym niezbędnym, nienasyconym kwasem tłuszczowym jest kwas alfalinolenowy, które przez organizm ludzki jest przetwarzany w kwasy DHA i EPA. Kwas DHA jest głównym budulcem mózgu i całego centralnego układu nerwowego oraz siatkówki oka. Niedobory DHA mogą powodować zaburzenia pracy mózgu oraz problemy z oczami. Kwas EPA jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie serca.
Jak dawkować suplementy kwasów omega 3?
- Kwasy DHA wspomagają prawidłowe funkcjonowania mózgu i oczu u dorosłych. W Unii Europejskiej określono zalecaną, dzienną dawkę zaspokajającą zapotrzebowanie organizmu na 250 mg DHA. Dla porównania, dwie kapsułki OMEGA+++ zawierają 280 mg DHA (jedna kapsułka dostarcza 210 mg EPA i 140 mg DHA).
- Kwasy EPA i DHA pełnią także istotną funkcję w zachowaniu prawidłowej czynności serca u osób dorosłych. Zapotrzebowanie organizmu w tym przypadku określono na 250 mg EPA i DHA.
- Kwasy DHA pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu trójglicerydów we krwi u osób dorosłych. W celu zachowania prawidłowego poziomu trójglicerydów zaleca się spożywanie 2 gramów DHA przez osoby dorosłe. Jednocześnie określono, że dzienna dawka nie może przekroczyć 5 gramów EPA i DHA.
- Kwasy EPA i DHA przyczyniają się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. W tym przypadku zaleca się spożycie 3 gramów EPA i DHA w ciągu dnia.
Zażywając suplementy, należy jednak pamiętać, że przekroczenie zalecane dawki kwasów omega 3 jest szkodliwe. Pierwsze symptomy przedawkowania, to krwawienie z nosa lub dziąseł, nudności, nieprzyjemny posmak w ustach. Większe dawki omega 3 można przyjmować tylko w uzasadnionych przypadkach i pod kontrolą lekarza.