Łupież pojawia się u dorosłych oraz nastolatków. Objawy są bardzo łatwe do rozpoznania: białe, tłuste płatki martwego naskórka widoczne na włosach i ramionach oraz ewentualne swędzenie i łuszczenie się skóry pod włosami. Objawy łupieżu mogą się nasilać i słabnąć okresowo. W czasie jesieni i zimy, w wyniku ogrzewania pomieszczeń i noszenia nakryć głowy, skóra głowy bardziej się wysusza co potęguje objawy. W lecie następuje załagodzenie.W większości przypadków łupież nie wymaga interwencji lekarza. Jednak, jeśli szampon przeciwłupieżowy nie pomaga lub skóra na głowie jest zaczerwieniona lub pojawia się obrzęk – wówczas należy zgłosić się do dermatologa, gdyż przyczyną łupieżu może być np. łojotokowe zapalenie skóry.
Przyczyny łupieżu
Łupież może powstać z różnych przyczyn. Najpowszechniejsze to:
Łojotokowe zapalenia skóry. Objawy zewnętrzne to podrażniona i tłusta skóra. To najczęstsza przyczyna łupieżu. Schorzenie dotyka skórę głowy i inne obszary bogate w gruczoły łojowe: brwi, okolice nosa i uszu, mostek, pachwiny i pachy. Zbyt rzadkie mycie tych okolic może skutkować nagromadzeniem się obumarłego naskórka oraz tłuszczu i być powodem powstania łupieżu.
Malessioza, rodzaj grzybicy skórnej. Drożdżaki z rodzaju Malassezia pachydermatitis żyją we włosach większości osób. Jednak w niektórych przypadkach powodują podrażnianie skóry głowy co powoduje nadmierne narastanie naskórka, który łuszczy się i odpada w formie łupieżu.
Sucha skóra. Łupież w tym przypadku jest delikatniejszy i mniej tłust. Nie występują też zaczerwienienia i podrażnienia.
Nadwrażliwość na produkty kosmetyczne. Niekiedy przyczyną łupieżu jest uczulenie na składniki kosmetyków do włosów, która powoduje pojawianie się swędzenia i łuszczenia skóry głowy.
Czynniki ryzyka powstania łupieżu
Wiek. Łupież zwykle pojawia się w początkach dorosłości i trwa w wieku średnim. Nie znaczy to, że łupieżu nie dostają osoby starsze. Czasami jest to problem towarzyszący przez całe życie.
Bycie mężczyzną. Łupież w większym procencie dotyka mężczyzn. Niektórzy badacze twierdzą, że znaczącą rolę mogą tu odgrywać męskie hormony.
Tłuste włosy. Drożdżaki odżywiają się tłuszczem. To przyczyna, dla której przetłuszczające się włosy sprzyjają powstaniu łupieżu.
Niektóre choroby ogólnoustrojowe. Nie są znane przyczyny, jednak stwierdzono częstsze występowanie łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu u osób cierpiących na schorzenia neurologiczne, jak np. choroba Parkinsona oraz u osób z zaburzeniami układu immunologicznego i HIV.
Ja radzę sobie z łupieżem pstrym tylko i wyłącznie dzięki sterydom.