Odpowiedź jest oczywista. Przestań palić papierosy! Co jednak zrobić, jeśli jesteś zagorzałym palaczem i nie masz najmniejszego zamiaru rzucać nałogu?
Dym papierosowy wnika we wszystko co nas otacza. Papierosami śmierdzą meble, dywany, ściany, ubrania i nawet samochód. Palaczowi ten zapach nie przeszkadza. Jednak osoby niepalące bardzo łatwo wyczuwają odor dymu papierosowego. Oprócz tego, że dla niepalących smród pozostający po palaczach jest nieprzyjemny, to niektóre osoby mogą reagować alergicznie.
Tak, czy inaczej, zdarzają się sytuacje, w których chcielibyśmy pozbyć się zapachu dymu papierosowego. Jest na to parę skutecznych sposobów.
Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym palisz papierosy. Otwarcie okna może być niewystarczające. Najlepsze efekty da wentylator, który będzie wyciągał dym na zewnątrz. Jeśli dym pozostanie w pomieszczeniu, z pewnością wsiąknie w ściany, meble i wszystkie inne przedmioty.
Zorganizuj specjalny kącik, przeznaczony do palenia papierosów. Być może masz jakiś pokój, który jest rzadko używany. Możesz przeznaczyć ten pokój na salon dla palaczy. Z pewnością nikt inny, poza palaczami, nie będzie chciał do niego wchodzić. Jednak dzięki oddzieleniu od pozostałej części domu, wszystkie inne pomieszczenia będą wolne od zapachu dymu papierosowego.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem, jest urządzenie miejsca do palenia na balkonie, werandzie lub w ogrodzie. W takiej sytuacji cały dom pozostanie czysty i pachnący.
Oczyść powietrze z dymu papierosowego
Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń do oczyszczania powietrza. Producenci zapewniają, że dzięki tym urządzeniom można zapobiegać wnikaniu dymu w meble i dywany oraz żółknięciu ścian i okien. Niektóre oczyszczacze wykorzystują ozon, inne filtry węglowe. Wadą oczyszczaczy jest to, że działają tylko na ograniczonej powierzchni i tylko w pomieszczeniu, w którym są umieszczone. Dobrze sprawdzają się w przypadku okazjonalnych palaczy. Natomiast dla nałogowych palaczy są bezużyteczzne.
Popielniczka śmierdzi
Pojedyncza popielniczka może zasmrodzić pokój tak samo szybko, jak palący się papieros. Dobrym sposobem jest nasypanie sody oczyszczonej do popielniczki. Soda doskonale wchłania wszelkie zapachy i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się smrodu z popielniczki. Dodatkowo, oczyści także powietrze z dymu papierosowego. Nie rozwiąże to problemu w 100%, ale różnica będzie zauważalna.
Śmierdząca odzież i cuchnący oddech
Stosowanie tych sposobów na codzień będzie trudne, jednak sporadycznie mogą pomóc. Kiedy palisz papierosa załóż płaszcz lub pelerynę, która wchłonie większość dymu. Dzięki temu ubranie spod płaszcza pozostanie czyste. Jeśli palisz na dworze i pogoda jest wietrzna, to stań tyłem do wiatru. Nie wydmuchuj dymu pod wiatr. Możesz też pójść na szybki spacer. Jeśli masz taką możliwość to wyszczotkuj zęby i wypłucz usta płynem do płukania jamy ustnej. Po skończeniu palenia, żuj miętową gumę do żucia.
Domowe sposoby na pozbycie się zapachu papierosów
Sos winegret. Zmieszaj winegret z wodą w stosunku 1:2. Dodaj sodę oczyszczoną. Tym roztworem można wymyć ściany, sufity i podłogę. Można go także wykorzystać do oczyszczenia samochodu. W tym celu nalej roztwór do szerokiego i płaskiego pojemnika. Postaw pojemnik na przednim siedzeniu. Uruchom silnik, włącz maksymalny nawiew i pozostaw na około godzinę.
Węgiel drzewny. Otwarty worek postaw w pomieszczeniu, które chcesz oczyścić lub w samochodzie. Węgiel drzewny doskonale pochłania wszelkie zapachy.
Aromat waniliowy. Nanieś kilka kropli ekstraktu na ściereczkę lub chusteczkę higieniczną i połóż gdzieś, w niewidocznym miejscu.
Jabłko. Pokrój jabłko na plastry, połóż na talerzyku i umieść na podłodze. Kiedy plastry uschną, wymień je na świeże.
Fusy z parzonej kawy. Wysuszony proszek rozsyp na dywan lub na podłogę w samochodzie. Pozostaw na parę dni a potem wyczyść odkurzaczem.
Każdy z opisanych sposobów trzeba zastosować kilka razy. Jedno powtórzenie nie przyniesie zauważalnego efektu.
Jeśli znasz jakieś inne sposoby na pozbycie się zapachu papierosów to podziel się z nami!