Witamina K2 z naturalnych źródeł

W celu rozstrzygnięcia czy mamy deficyt witaminy K2 w organizmie – należy wykonać ogólnodostępne badanie krwi. Jeśli okaże się, że poziom witaminy K2 jest zbyt niski, wtedy konieczne będzie wprowadzenie niektórych produktów spożywczych do codziennej diety.

Witamina K2 odgrywa istotną rolę w wielu procesach, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dwa najważniejsze zadania tej witaminy, to regulowanie procesów krzepnięcia krwi i uczestnictwo w gospodarce wapniem. Modyfikacja szczególnych białek, które posiadają zdolność wiązania wapnia, to bardzo ważna funkcja witaminy K. Dzięki temu procesowi wapń jest kierowany w te miejsca organizmu, w których jest najbardziej potrzebny, czyli do kości i do zębów.

Deficyt witaminy K2 jest przyczyną zaburzeń gospodarki wapniem, a to może być przyczyną osadzania się tego minerału w naczyniach krwionośnych i nerkach.

Ze względu na prawidłowe wykorzystanie wapnia dostarczanego wraz z pożywieniem, witamina K2 zapobiega osteoporozie, próchnicy zębów oraz chorobom nerek. Natomiast dzięki utrzymaniu układu krwionośnego w zdrowiu, czyli z powodu niedopuszczenia do gromadzenia się osadów wapnia w ściankach naczyń krwionośnych, witamina K2 jest ważnym czynnikiem sprzyjającym zdrowiu nerek i zmniejszającym ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Źródła witaminy K2 w pożywieniu.

Witaminę K2 łatwo pozyskać spożywając naturalne, fermentowane produkty: kiszona kapusta, kiszone ogórki, natto (sfermentowane ziarna soi), wątroba zwierzęca (dotyczy zwierząt karmionych naturalnie), jogurty i tłuste sery. Witamina K2 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Produkty o niskiej zawartości tłuszczu zawierają niewielkie ilości witaminy K2.

Pożywienie jest najlepszym źródłem wszelkich składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia. Jednak długoletnie choroby ogólnoustrojowe mogą spowodować zbyt duże deficyty witamin i minerałów. W takiej sytuacji pomocą mogą być suplementy diety (np. LAMININE, OMEGA+++, DIGESTIVE+++), które w krótkim czasie dostarczają duże dawki substancji, które przyspieszają proces zdrowienia.

Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem suplementów diety zawierających witaminę K2, ponieważ witamina K2 może kolidować z niektórymi medykamentami.

Dodaj komentarz