Probiotyki – dobre bakterie

Czy masz chroniczne problemy zdrowotne, niewydolność układu trawiennego, problemy ze skórą, nietolerancje pokarmowe albo alergie? Być może pomocne będą probiotyki, które przywrócą prawidłową florę bakteryjną w układzie pokarmowym i polepszą ogólny stan zdrowia. Naturalna flora bakteryjna w jelitach jest podstawowym warunkiem silnego układu immunologicznego oraz utrzymania organizmu w dobrej kondycji.

Przyjazne bakterie, których dostarczają probiotyki są niezbędne, aby układ jelitowy utrzymać w zdrowej równowadze. Funkcje spełniane przez probiotyki są następujące:

  • Wytwarzanie naturalnych antybiotyków, które pomagają zwalczać szkodliwe bakterie.
  • Regulowanie poziom hormonów.
  • Wytwarzanie witaminy z grupy B, biotynę i kwas foliowy.
  • Stymulowanie układu odpornościowego.
  • Zmniejszenie nietolerancji pokarmowych.
  • Zwiększenie poziomu energii.
  • Ułatwienie absorbowania składników odżywczych i przeciwutleniaczy z pożywienia.
  • Łagodzenie stanów zapalnych.
  • Ułatwienie trawienia pożywienia.

Kilka czynników może zniszczyć równowagę bakteryjną jelit w układzie pokarmowym. Nadużywanie antybiotyków niszczy zarówno dobre, jak i złe bakterie. Ponadto stres, zła dieta, zanieczyszczenia, zmiany środowiskowe i leki na receptę mogą również zmniejszać ilość korzystnych bakterii.

Kolejni zabójcy dobrych bakterii to nawozy chemiczne, pestycydy i wszelkie sztuczne dodatki stosowane w rolnictwie, które uszkadzają ekosystem gleby i naturalny przepływ bakterii znajdujących się w łańcuchu pokarmowym. Chemiczne dodatki, które zjadamy w pokarmie, a także chemikalia znajdujące się w wodzie, którą pijemy i dodajemy podczas przygotowywania posiłków, zmniejszają populację dobrych bakterii w jelitach. Zbyt mała ilość dobrych bakterii powoduje namnażanie się szkodliwych bakterii i wytwarzanie dużych ilości toksyn i czynników rakotwórczych. Toksyny te hamują normalne funkcjonowanie układu trawiennego i zwiększają obciążenie wątroby i nerek, które w tej sytuacji mają więcej pracy do wykonania. W konsekwencji przyspiesza to proces starzenia i prowadzi do różnych chorób i problemów trawiennych.

Dzięki zapewnieniu organizmowi dużej ilości pożytecznych bakterii, jesteśmy lepiej przygotowani do zwalczania szkodliwych mikroorganizmów. Tak więc, jeśli chcemy utrzymywać ciało w zdrowiu, potrzebujemy dużych ilości przyjaznych bakterii. Warto jest uzupełnić zbilansowaną dietę o wysokiej jakości probiotyk, który w naturalny sposób wzmocni układ immunologiczny.

Dodaj komentarz