Czy chrapanie może wywołać bezdech senny?

Bezdech senny najkorzystniej jest leczyć naturalnymi metodami. Bezdech senny to dolegliwość, której efektem jest bezwiedne wstrzymywanie oddechu w czasie snu na okres od kilku sekund nawet do paru minut. Za podstawową przyczynę bezdechu sennego uznaje się chrapanie. Chrapanie jest efektem zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego lub ich rozluźnienia trwającego parę minut. Może to doprowadzić do zwężenia prześwitu gardła i wprowadzenia w drgania ścian gardła – czego efektem jest głośne chrapanie. Trwające parę minut uciążliwe chrapanie utrudnia przedostawanie się powietrza do płuc i wybudza śpiącego, który gwałtownie nabiera powietrza.

zdrowy-sen

Bezdech senny jest trudny do zdiagnozowania ponieważ jego symptomy pojawiają się w czasie snu, kiedy nie jesteśmy ich świadomi. Jeśli budzisz się w nocy łapiąc powietrze, to najlepszy moment aby udać się do lekarza. Dzięki medycznemu podejściu uzyskasz konkretną diagnozę i będzie możliwe wyleczenie dolegliwości.

Domowe sposoby na bezdech senny

Najbardziej powszechne przyczyny bezdechu sennego to genetyka, stres, zmęcznie, palenie papierosów, ciężkie przeziębienie, migdałki. Istnieje wiele naturalnych sposobów na wyleczenie bezdechu sennego – są one łatwe do zastosowania, bezpieczne i skuteczne. Jeśli jesteś palaczem, natychmiast podejmij decyzję aby rzucić palenie. Palenie papierosów uszkadza drogi oddechowe i tym samym upośledza oddychanie. Tak samo szybko należy zrezygnować z picia alkoholu.

Jedną z powszechniejszych przyczyn bezdechu sennego jest przeziębienie. Rozpuść łyżkę miodu w ciepłej wodzie (nie gorącej) i pij minimum cztery razy dziennie. Przeziębienie przejdzie w ciągu paru dni.

Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia, może to być przyczyną nocnych problemów z bezdechem. Może warto wziąć parę dni wolnego aby odpocząć. Wybranie się na spacer albo przeczytanie książki to dobre sposoby na pozbycie się stresu – każdy zna siebie najlepiej i wie czego potrzebuje aby odprężyć się i zapomnieć o stresie.

Po wysiłku fizycznym nie kładź się od razu spać, odczekaj co najmniej godzinę. Pozwól ciału odpocząć i odprężyć się i dopiero wtedy idź do łóżka.

Unikaj spania na plecach aby zminimalizować ryzyko chrapania.

Wymieniliśmy najbardziej popularne sposoby na leczenie bezdechu sennego. Środki zapobiegawcze stosuj jak najszybciej po zauważeniu objawów. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych zaburzeń stanu zdrowia, m.in. nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca.

Komentarz do “Czy chrapanie może wywołać bezdech senny?

  • 27 lutego 2021 o 09:08

    Bezdech senny jest zbyt poważnym problemem zdrowotnym, aby można go było leczyć domowymi środkami. W rzeczywistości bezdech dotyka osoby, które chrapią. Ale nie każdy chrapiący musi mieć także bezdech senny. Te problemy może rozwiązać tylko dyplomowany lekarz.

Dodaj komentarz