U kobiet w okresie ciąży i laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Specjaliści zalecają zwiększenie spożycia 14 z 21 podstawowych mikroelementów – 7 minerałów, 5 witamin i cholina. W związku z tym należy zatroszczyć się o dostarczenie wystarczającej ilości tych składników, aby zapobiec ryzyku wystąpienia niedoborów. Spełnienie tych zwiększonych wymagań żywieniowych powinno zostać osiągnięte poprzez spożywanie odpowiedniej ilości żywności w zrównoważonej i zróżnicowanej diecie, jednak w niektórych sytuacjach stosowanie suplementów diety może być korzystne.
American Dietetic Association i Institute of Medicine zalecają, aby wszystkie kobiety w ciąży, które palą papierosy lub nadużywały alkoholu lub narkotyków, przyjmowały suplementy multiwitaminowe i wieloskładnikowe. To samo zalecenie dotyczy kobiet z niedoborem żelaza lub nieodpowiednią dietą, wegan oraz kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka. Ponadto, wiele organizacji opieki zdrowotnej zaleca rutynową suplementację kwasu foliowego w tym okresie. Ze względu na uznawane korzyści dodatkowej dawki żelaza podczas ciąży, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienną suplementację żelaza (60 mg w ciągu doby) dla wszystkich kobiet w ciąży przez okres 6 miesięcy. W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, jest zalecane zażywanie jodu (150 μg w ciągu doby).
Spośród suplementów diety o ogólnym działaniu, dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, zalecana jest LAMININE (1 do 5 kapsułek w ciągu doby), aczkolwiek producent sugeruje konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.