Być może jesteś szczęśliwą i zdrową osobą z grona tych, które chrapią jedynie sporadycznie, ale z pewnością znasz kogoś dotkniętego tą uciążliwą dolegliwością. O chrapiących osobach często opowiadamy dowcipy, jednak chrapanie to poważna sprawa. Ponad 3/4 chrapiących cierpi na obturacyjny bezdech senny (choroba spowodowana powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania – bezdechów – lub jego spłycenia), co zwiększo ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zanim zaczniesz stosować szeroko reklamowane specyfiki na chrapanie, spróbuj paru naturalnych rozwiązań i zmiany stylu życia – to pomoże pozbyć się chrapania.
Zmień pozycję podczas snu
Spanie na wznak powiększa ryzyko chrapania. Podczas spania na plecach, podstawa języka i miękka część podniebienia opadają w stronę tylnej ściany gardła, powodując chrapanie. Spanie na boku jest najlepszą pozycją dla chrapiących. Zastosowanie specjalnej poduszki (pod całe ciało) zapobiegnie bezwiednemu przewracaniu się na plecy i utrzyma pozycję „na boku” przez całą noc. Sprawdzonym sposobem jest przymocowanie niedużych piłek (np. tenisowych) z tyłu piżamy – zapobiegnie to spaniu „na wznak”. Jeśli chrapanie nie ustępuje mimo zmiany pozycji podczas snu – przyczyną może być obturacyjny bezdech senny. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u lekarz.
Zrzuć zbędne kilogramy
Schudnięcie może pomóc ale nie dotyczy to wszystkich – szczupli również chrapią. Pozbycie się nadwagi może pomóc osobom wcześniej szczupłym, które przybrały na wadze i wówczas zaczęły chrapać.
Unikaj alkoholu
Alkohol i leki uspokajające zwiotczają mięśnie w tylnej części gardła, co czyni chrapanie bardziej prawdopodobnym. Picie alkoholu na mniej niż 4-5 godzin przed snem zwiększa szanse na chrapanie. Po alkoholu często chrapią osoby, które normalnie nie chrapią.
Dbaj o higienę snu
Złe nawyki odnośnie spania ułatwiają chrapanie podobnie jak wypicie alkoholu. Pracocholizm w połączeniu ze skróconym czasem na wypoczynek powoduje, że kiedy przemęczona osoba w końcu „padnie na łóżko” i śpi „jak zabita” – mięśnie są zwiotczałe i chrapanie mamy zapewnione. Zadbaj aby kłaść się do łóżka o takiej porze, żeby wstając rano być wypoczętym i pełnym energii.
Udrożnij kanały nosowe
Zatkany nos i zatoki to bardzo powszechne przyczyny chrapania. Niedrożny nos lub zwężone kanały nosowe z powodu przeziębienia, alergii lub innej przyczyny mogą być źródłem chrapania. Można temu zaradzić stosując gorący prysznic przed spaniem. Pomaga również przepłukiwanie nosa słoną wodą. Udrożnienie i rozszerzenie kanałów nosowych nie pomoże jeśli żródło chrapania jest w obrębie podniebienia miękkiego.
Dbaj o poduszki
Źródłem chrapania mogą być alergeny i kurz znajdujące się w sypialni. Gromadzące się w pościeli roztocza mogą wywoływać reakcję alergiczną i wywoływać chrapanie. Taki sam efekt daje sierść zwierząt, które przebywają w domu – a tym bardziej jeśli śpią w tym samym łóżku razem z Tobą. Jeśli w Twoim łóżku śpi pies to wdychasz jego sierść a to może powodować reakcję alergiczną, podrażenienie przewodów nosowych i chrapanie. Wietrz poduszki co parę tygodni, a co pół roku wymieniaj na nowe – to zminimalizuje reakcje alergiczne. I trzymaj zwierzęta z daleka od sypialni
Pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Pij wystarczającą ilość płynów. Kiedy organizm jest odwodniony, wydzielina z nosa i podniebienia miękkiego staje się gęsta i lepka – to przyczynia się do chrapania. Kilka szklanek wody, biorąc pod uwagę wszystkie napoje i pożywienie – to wystarczająca ilość do odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Podsumowując: wysypiaj się, śpij na boku, unikaj alkoholu i dbaj o drożność nosa – te proste metody sprawią że odczujesz znaczącą różnicę, jeśli chrapiesz.
Niestety żadne naturalne specyfiki na mnie nie działały, jedynie spray Snoreeze