Jeszcze niedawno temu, witamina K była łączona głównie z kontrolą procesu krzepnięcia krwi. Aktualnie wiemy, że ta witamina uczestniczy w wielu innych, ważnych funkcjach organizmu. Są to między innymi: metabolizm kości, zwapnienie naczyń krwionośnych, funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory. Deficyt witaminy K jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, w tym osteoporozy. Czy stosując witaminę K zmniejszę ryzyko osteoporozy?
Osteoporoza jest jedną z nielicznych chorób, którym można skutecznie zapobiegać stosując właściwe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Jednak aby profilaktyka była skuteczna, należy ją rozpocząć już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ tkanka kostna jest najbardziej aktywna metabolicznie do dwudziestego roku życia. Zgodnie z informacjami z podręczników medycznych, po trzydziestym roku życia masa kostna nie ulega już powiększeniu, a jedynie stopniowej redukcji. Dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne w okresie dzieciństwa i dojrzewania, kiedy powstaje 90% masy kostnej.
Nieprawidłowa dieta jest największym czynnikiem ryzyka wystąpienia osteoporozy. Dieta uboga w białko, wapń i witaminy jest przyczyną degradacji układu kostnego. W diecie zapobiegającej osteoporozie kluczowe znaczenie ma uzupełnianie niedoborów żywieniowych, czyli białka, wapnia i witaminy D – tak uważano do tej pory. Aktualnie uważa się, że rola witaminy K w utrzymaniu zdrowego układu kostnego, jest tak samo ważna, jak rola witaminy D.
Zaleca się, aby w codzienna dieta dostarczała odpowiednią ilość wapnia – najlepiej z produktów mlecznych zawierających laktozę, ponieważ laktoza zwiększa absorpcję wapnia. Komórki wbudowujące wapno są najbardziej aktywne wieczorem, dlatego spożywanie potraw bogatych w wapń wieczorem jest najbardziej efektywne.
Aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy zapewnij sobie następujące produkty w ramach codziennej diety:
- Ryby, mleko i przetwory mleczne (witamina D).
- Ryby, liściaste warzywa, wątroba (witamina K).
- Owoce i warzywa (witamina C).
- OMEGA+++ oprócz witaminy K, zawiera także drogocenne kwasy tłuszczowe omega 3 (DHA i EPA) oraz koenzym Q10 dla zdrowia serca i inne prozdrowotne składniki.
Aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy unikaj następujących produktów:
- Napoje z fosforanami.
- Produkty ze szczawianami.
- Sól.
- Alkohol i papierosy.
Weź pod uwagę, że osteoporozę stwierdza się znacznie częściej u kobiet bardzo szczupłych (BMI<23), niż u kobiet z lekką nadwagą (BMI>27). Wynika to z faktu, że diety odchudzające, głodówki i diety niskobiałkowe sprzyjają ubytkowi masy kostnej i powodują rozwój osteoporozy.